ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul1/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
60 Kişiye Ödül Dağıtıldı
20 Mart 2009 / 10:04
Aydın ekonomisine katkıda bulunanlara düzenlenen törenle ödül verildi.
Aydın Vergi Dairesi, Aydın Ticaret Odası (AYTO), Aydın Esnaf ve Sanatkarları Birliği (AYESOB), Aydın Ticaret Borsası (ATB), Aydın Sanayi Odası (AYSO) ve Aydın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (AYSMMMO) tarafından düzenlenen organizasyon ATB Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, Türkiye'nin her bakımdan gelişmeye, kalkınmaya uygun olduğunu anlatarak, şöyle dedi:

''Kaynaklarımız çok ama biz bunları layıkıyla değerlendiremediğimiz için istediğimiz seviyeye gelmiş değiliz. İthalatımız çok, ihracatımız azsa bir açık var demektir. Üretimin önünün açılması gerekiyor, bunun için de kamu görevlilerinin üretenin, ihracat yapanın önünde olması, onun yolunu açması gerekiyor. Bürokrat ve devlet memuru hiç bir zaman halkın patronu olamaz. Ancak ve ancak tabiri caizse ona hizmet eden hizmetçisi olabilir. Maaşlarımızı vergi mükelleflerinin vergileriyle alıyoruz.''


-''KRİZ PAKETLERİ YETERLİ DEĞİL''-


AYTO Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız da, Aydın'daki 6 kurumun ilk defa bir araya gelerek böyle bir tören düzenlediğini belirtti.

Parmaksız, bu ortamda istihdam yaratmanın, üretim gerçekleştirmenin, ürün satabilmenin, ihracat yapabilmenin ve iş hayatında uzun süre ayakta kalabilmenin her türlü takdirin üzerinde olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aydın Ticaret Odasından 2008 yılında kaydını sildiren üyelerimizin sayısı, 2007 yılına oranla iki kat fazladır. Ne yazık ki hiç bir otorite krizin boyutunu, ne zaman sona ereceğini tahmin edememektedir. Yaşadığımız ekonomik kriz, yaşanacak son kriz de olmayacaktır. Ticarette 'Karla zarar yan yana gezer' diye söz vardır. Ekonomide de bu böyledir. Eğer ekonomik enstrümanlar otoritelerce doğru kontrol edilir ise ekonomi rayında yürür.''

Parmaksız, iş alemi olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını anlatarak, ''Kamunun da üzerine düşeni yapmasını istiyoruz. Şimdiye kadar kamununu uyguladığı önlem paketlerini krizin etkilerini hafifletmek adına yeterli bulmuyoruz. Hükümetin yeni uygulamaya koyduğu ÖTV ve KDV'deki vergi indirimleri piyasayı nasıl canlandırdıysa, ekonomisi tarıma ve tarımsal sanayiye dayalı illerde çiftçiye ve üreticiye dönük uygulamaların da acilen devreye sokulması gerekir'' şeklinde konuştu.


-''VERGİ TABANA YAYILMALI''-


ATB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, vergi mükellefi sayısında gerileme yaşandığını savunarak, Türkiye'nin ''sadece düşük gelir beyan ederek az vergi ödeyenlerle değil, çok büyük paralar kazandığı halde mükellef bile olmayıp devlete bir kuruş para ödemeyenlerle de mücadele etme durumuyla karşı karşıya'' bulunduğunu savundu. Bosnalı, ''Devlet, vergiyi ancak alabildiğinden almaktadır. Esas olan bu değildir. Vergi tabana yayılmalıdır'' diye konuştu.

AYSMMMO Başkanı Fettah Açan ise ekonomik krizin dünya ve Türkiye ekonomisinin daralmasına ve küçülmesine neden olduğunu anlattı.

Törende en çok vergi ödeyen, en çok ihracat yapan, istihdam sağlayan, Aydın Ticaret Borsası'na en fazla ürün tescili yaptıran, Aydın'ın ekonomisine katkıda bulunan toplam 60 kişiye ödülleri verildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ