ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul2/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuş : İncir çekirdeğini doldurmayacak tartışmalar yapılıyor
20 Mart 2009 / 20:49
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Bu seçim öncesinde ne yazık ki miting meydanlarına baktığınız zaman maalesef seviyesi son derece düşmüş, son derece anlamsız, incir çekirdeğini doldurmayacak, bazı tartışmalar yapılıyor'' dedi.
Kurtulmuş, partisinin Sivas il teşkilatınca Mevlana Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

Konuşmasına, yarın ölümünün 36. yılında anılacak olan ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun dizelerinden örnekler vererek başlayan Kurtulmuş, ''Hiçbir güç, hiçbir şekilde bu topraklarda kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde yaşamamıza mani olamayacaktır'' diye konuştu.


-SİVASSPOR-


Sivasspor'u da başarısından dolayı tebrik eden Kurtulmuş, Fenerbahçeli olmasına rağmen Sivasspor'u kendisinin de desteklediğini belirterek, ''Bu sene Sivasspor'un şampiyon olması için hepimiz dileklerimizi, dualarımızı ediyoruz. Çünkü gerçekten Sivasspor ciddi biçimde şampiyonluğu hak ediyor'' dedi.


-''TAHTERAVALLİ, KARAGÖZ OYUNU...''-


29 Mart'a çok az kaldığını ve Türkiye'nin hayati bir seçime gireceğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Bu seçim öncesinde de ne yazık ki miting meydanlarına baktığınız zaman maalesef seviyesi son derece düşmüş, son derece anlamsız, incir çekirdeğini doldurmayacak, bazı tartışmalar yapılıyor. Akşamları televizyonları seyrediyorsunuz. Neredeyse aylardır bir tahterevalli, bir Karagöz oyunu, bir horoz dövüşü devam ediyor. Söyledikleri bir şey var mı? O ona laf atıyor, öteki ona laf atıyor. O ona hakaret ediyor, öteki ona hakaret ediyor. Söyledikleri bir cümle var mı doğru dürüst? Söyledikleri bir çözüm var mı? Yok. Bu üslup, üslup değildir. İki tane mahalle çocuğu kavga ediyor gibi ediyorlar. Ya iki mahalle çocuğu kavga etse kulaklarından tutar oturtturursunuz bir yere. Bunlar koca adamlar, o zaman ne yapacaksınız bu kavgayı seyretmek istemiyorsanız, Sivas ne yapacak? Sivas 29 Mart'taki oylarıyla bu beyleri yerlerine oturtacak, Saadet Partisi'nde buluşacak, Saadet Partisi'ni seçecek.''


-İŞSİZLİK-


Saadet Partisi'nin Türkiye'de yeniden iktidar olması gerektiğini savunan Kurtulmuş, ülkede şu anda son temmuz ayından bu yana 1 milyon 754 bin kişinin işsiz hale geldiğini öne sürerek, ''Sivas'ta on binlerce kardeşimiz işsiz hale gelmiş. Türkiye'deki işsizlik batı ülkelerindeki işsizliğe benzemiyor. Dolayısıyla birinci meselesi Türkiye'nin işsizliktir'' diye konuştu.


-IMF POLİTİKASI-


Hükümet'in IMF politikasını da eleştiren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Buradan öyle anlaşılıyor ki, seçim sonrasında mesela Gelir İdaresi'nin özerkleştirilmesi, belediye şirketlerinin özelleştirilmesi gibi alanlarda IMF'nin buyruklarına, sözlerine uyacaklar, IMF ile yeni bir anlaşma imzalayacaklar. Buradan millet adına Saadet Partisi olarak söylüyoruz ve diyoruz ki, sayın Başbakan sakın ha sakın böyle bir anlaşma yapmayın, milletimiz adına iki elimiz yakanızda olacaktır, buna asla müsaade etmeyeceğiz.''


-ABD BAŞKANI OBAMA'NIN TÜRKİYE'YE YAPACAĞI ZİYARET-


5 Nisan'da ABD'nin yeni başkanı Obama'nın Türkiye'ye geleceğini anımsatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hoş gelsin, sefa gelsin. Biz misafirimize karşı bir şey demeyiz. Ancak bayram değil, seyran değil, bizim enişte niye geliyor derler? Daha önce yengemiz geldi, sayın Clinton geldi. ABD, evet Obama söz verdi, Irak'tan çekileceğiz. Irak'tan çekilmek durumunda. Ancak Afganistan'da işler iyiye gitmiyor. 33 bin Amerikan askeri var, 17 bin asker daha Amerikalılar oraya gönderecekler. Öyle görünüyor ki, Hükümet'ten birçok konuda istekte bulunacaklar. Ancak 2 tane temel konudaki istekleri anlaşılıyor. Bunlardan bir tanesi Afganistan'daki kuvvetlerin, yani polis kuvvetlerinin Türk ordusu tarafından yetiştirilmesi ve orada güvenliğin Türk ordusu tarafından sağlanması birincisi bu. İkincisi Irak'ta bulunan 140 bin Amerikalı askerin bir kısmının Türkiye toprakları kullanılarak Irak'ı terk etmesi. Irak'a giden Amerikan askerleri tatil yapmaya gitmediler, piknik yapmaya gitmediler. 1.5 milyondan fazla Iraklı, Amerikan işgali sırasında ölmüş, öldürülmüş. Buradan geçecek her Amerikan askeri onlarca, yüzlerce insanın katili demektir, bu millet buna asla müsaade etmez, asla bunu kabul etmez.''

Katıldığı bir televizyon programında kendisine, ''Sayın başkan siz de başbakan olunca 'one minute' diyecek misiniz?'' şeklinde bir soru yöneltildiğini de ifade eden Kurtulmuş, ''Biz de dedik ki, biz öyle 'one minute' filan demeyiz, (durun bir dakika) deriz'' diye konuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ