ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/6 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nevruz Bayramı Kutlanıyor
21 Mart 2009 / 15:45
Nevruz Bayramı, yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve eşi Gülten Günay, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffry, TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da katıldı.
Tören başlamadan önce toprağın yeşermesinin sembolü kabul edilen ve içinde boyanmış yumurtalar ve kuru yemişlerin bulunduğu tepsi olan semeni sunuldu. Bu sırada, konuklar aralarında Nevruz geleneği olarak yumurta tokuştururken, James Jeffry de TÜRKSOY Genel Müdürü Kaseinov ile bu geleneği gerçekleştirdi.
İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Nevruz'a ilişkin bilgi verdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Nevruz'un, doğanın uyandığı gerçek bir bayram olduğunu belirterek, şöyle dedi:
''Geçmiş yıllarda ne yazık ki bu gerçek bayramları, bu doğanın bağrından çıkan bayramları kutlamak için değil, kutlatmamak için bu topraklarda kavgalar yaşandı.
Bu bayramda Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Müslüman, Hristiyan, inanan, inanmayan, saçının rengi, yüzünün rengi kara veya sarı ayırmadan hep birlikte, değil mi ki aynı yaradandan geliyoruz, değil mi ki aynı toprakta yaşıyoruz, topraklarımızın güzel olması için herkese ellerimizi uzatıyoruz ve bayramı bu coşkuyla, bu dayanışma duygusuyla kutlamak istiyoruz."
Demir dövülmesinin ardından Bakan Günay ve ABD Büyükelçisi Jeffry'nin de aralarında bulunduğu konuklar Nevruz ateşinden atladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen, ''Türk Kültüründe Nevruz'' konulu yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin de sunulduğu program, dans ve müzik topluluklarının gösterileriyle sona erdi.
Nevruz pilavının ikram edildiği kutlamalarda, konuklara armağanlar dağıtıldı.
İstanbul Valiliğince Sultanahmet Meydanı'nda da tören düzenlendi.
İstanbul Valisi Muammer güler, Şölende, Nevruz ateşinden atladı, demir dövdü ve yumurta tokuşturdu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ