ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/5 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük buluş
22 Mart 2009 / 11:41
GENÇ MUCİTTEN BÜYÜK BULUŞ
Kaynak Makinalarındakı gazda, kullanıma göre yüzde 40 ile 90 arasında tasarruf sağlayan bir sistem geliştiren TOBB-ETÜ Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Sedat Kılıç, aralarında ünlü firmalarında bulunduğu Ankara'daki yaklaşık 100 fabrika'da bu sistemin kullanılmaya başlandığını bildirdi.
Kaynak makinalarında gaz tasarruf sistemi geliştirme fikrinin kaynakçılık yapan bir aile dostlarının kaynak makinalarındaki gazın çabuk tükenmesinden şikayet etmesi üzerine doğduğunu belirten Kılıç, geliştirdiği "Gaz Altı Kaynak Makinalarında Gaz Tasarruf Sistemi"miyle, kaynak makinalarında kullanılamadığı için havaya karışan atık gazı kullanılır hale getirdiğini bildirdi. Geliştirilen sistemin, kaynak makinalarında regülatörlerin dışına takılan ara bir parçadan oluştuğunu kaydeden Kılıç, bu özelliği nedeniyle ürünün gaz tüketiminde tasarruf sağlamanın yanı sıra çevre dostu olduğunu da kaydetti.
Kılıç, bir ayda 10 bin lira gaz masrafı olan bir firmanın bir kereye mahsus yapacağı 3-4 bin liralık yatırım ile bu masrafı 2-3 bin liraya indirmesinin mümkün olduğunu ifade etti.
Geliştirdiği Gaz Tasarruf Sisteminin Türk Patent Enstitüsünden (TPE) marka tescili bulunmasının yanı sıra faydalı model belgesi aldığına da dikkati çeken Kılıç, Ankara'da aralarında Tofaş, Aygaz, Oyak Renualt ve BMC gibi büyük firmalarınında bulunduğu 100'e yakın firmaya gaz tasarruf sistemini sattığını ve söz konusu firmaların fabrikalarında bu ürünü kullanmaya başladıklarını bildirdi.
HELAL
TENAY
HELAL OLSUN ÇOCUĞA İNŞALLAH HOCALARI PROFESÖRLER ENGEL OLMAZ BİZ BULAMADIK DİYE ÇOCUĞU KÖTÜLEMEZLER ELİNDEN TUTARLAR.....
23 Mart 2009 Pazartesi 00:13
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ