ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0757
IMKB
62.336
ALTIN
214,429
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/11 ºC
Ankara1/11 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir2/9 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigara İçenler Dikkat...
03 Temmuz 2015 / 15:31
PROF. DR. ABDULLAH ERDOĞAN, SİGARA KULLANANLARI UYARIDA BULUNARAK, PNÖMOTORAKS (AKCİĞERİN SÖNMESİ VE GÖĞÜS BOŞLUĞUNDA HAVA TOPLANMASI) HASTALIĞININ EN AZ KANSER KADAR HAYATİ TEHLİKE TAŞIDIĞINI VURGULADI.

 

 

 

Pnömotoraksın akciğerde oluşan hava keseciklerinin yırtılması sonucunda, içlerinde bulunan havanın göğüs boşluğuna kaçmasıyla oluştuğuna dikkati çeken Prof. Dr. Erdoğan, hastalığın çoğunlukla çok sigara içen kişilerde görüldüğünü vurguladı.

Pnömotoraksta oluşan hava keseciklerinin basınç değişimi, ani hareket, öksürme ile patlayabildiğinin altını çizen Prof.Dr. Erdoğan, patlayan keseciklerin içindeki havanın göğüs boşluğuna veya akciğer dışına taştığını söyledi. Bu hastalığa etki eden çevresel faktörlerin başında sigaranın geldiğini işaret eden Prof. Dr. Erdoğan, erken teşhis ve sigaranın bırakılmasıyla hastalığın tedavisinde olumlu yanıt alındığını belirtti.

Sigara içmeyen hastalarda pnömotoraks riskinin yok denecek kadar az olduğuna değinen Prof.Dr. Erdoğan, “Sadece genetik risk ön planda. Ailede pnömotoraks varsa ve sigara içiyorsanız bu hastalığa yakalanma riskiniz yüzde 90'dan yüksek” dedi. Hastalığın ilk olarak efor düşmesi şeklinde kendini gösterdiğini açıklayan Prof.Dr. Erdoğan, “Hastalığın ortaya çıktığı kişiler, 'Eskiden 10 katı koşarak çıkardım, şimdi yoruluyorum' demeye başlar. Pnömotoraks'ı olan kişiler akciğerlerin normal yapısını kaybeder. Bu nedenle kandaki oksijenle kardondioksitin yer değiştirmesi işlemi de zarar görür” şeklinde konuştu. Hastaların akciğerlerinde iğne batması gibi ağrılar hissedebildiklerini ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, bu hastaların akciğerlerinin küçüldüğünü, hatta söndüğünü, ani nefes darlıkları yaşadıklarını dile getirdi. 

İHA

sayin purofösör
yalçın açıkgöz
Ani nefes daralmasi ine batmasi aşiri yorgunluk merdiven çikarken yorulma var kuvars madeninde çalişiyorum sigara denen pisligi içiyorum birakmak istiyorum ciğer filmimde bir santim leke varmis durumum yok sigortali yim atatürk devlet hastanesine gitcem doktor öneriniz olurmu
04 Temmuz 2015 Cumartesi 14:22
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ