ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-2/10 ºC
İstanbul3/10 ºC
İzmir2/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi
23 Mart 2009 / 10:56
ABD YÖNETİMİNDEN RESMİ BİR İSTEK YOK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin izin istemesi durumunda, Irak'tan çekilecek ABD askerlerinin Türk topraklarını kullanmasını değerlendirebileceklerini söyledi.
Amerikan CNN Televizyonu'nun internet sitesindeki habere göre Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde önceki gün verdiği demeçte, ABD askerlerinin çıkışı (Irak'tan) konusunda olumlu olduklarını bildirdi.
Erdoğan, ABD askerlerinin Türk topraklarından geçmesi konusunda ABD yönetiminden resmi bir istek gelmediğine de işaret etti.
''Silahlar ve cephaneler de çıkarılacaksa, bunların nereye gittiğinin açık olması gerektiğini'' ifade eden Erdoğan, ''Eğer bu askeri teçhizatın tam olarak nereye gittiği konusunda bilgilendirilirsek, daha uygun bir değerlendirme yapabiliriz'' dedi.
Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlığa seçilmesinden bu yana ''doğru tonda'' konuştuğunu da bildirdi.
Obama'nın Guantanamo Üssü ile ilgili adımlarının Türkiye'de çok olumlu karşılandığını belirten Erdoğan, ABD Başkanı'nın Nevruz dolayısıyla İran'a yolladığı kutlama mesajından da memnuniyet duyduğunu kaydetti.
Erdoğan, Obama ile kendisini de karşılaştırarak, her ikisinin de aynı mütevazılığı paylaştıklarını dile getirdi.
ABD'nin, Irak ile varılan anlaşma gereğince bu ülkede bulunan 140 bin dolayındaki askerini 2011 yılının sonuna dek çekmesi gerekiyor.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ