ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-2/10 ºC
İstanbul3/10 ºC
İzmir2/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TIBBİ GÖRÜNTÜLEME ÜSSÜ
23 Mart 2009 / 10:59
BAŞKENT, TIBBİ GÖRÜNTÜLEME ÜSSÜ OLACAK
Vücuttaki organ, kemik ve dokuların zararsız radyo dalgaları kullanılarak görüntülenmesini sağlayan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisinde Türkiye'yi dünya ile yarıştıracak merkez, Başkentte Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle kuruluyor.
Türk araştırmacılar, Bilkent Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek ''MRI Araştırma Merkezi''nde geliştirecekleri yeni nesil manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının röntgen ışınları yerine ameliyatlarda kullanılmasını hedefliyor.
Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Atalar, açılacak merkezin yalnız Türkiye'de değil, dünyada da bir ilk olmasını hedeflediklerini belirtti.
MRI'nın Türkiye'de sağlık uygulamalarında sıklıkla kullanıldığını anımsatan Atalar, bu teknolojinin en önemli özelliğinin yumuşak dokular olan kasları ve kan görüntülerini yüksek kaliteyle görüntüleyebildiğini anlattı.
''Manyetik Rezonans Araştırma Merkezinin'' kurulması için geliştirdikleri projenin, DPT'ce destek bulduğunu kaydeden Atalar, projede dünyadaki görüntüleme cihazlarının hemen hemen yarısını üreten Alman teknoloji firması Siemens'le anlaşma imzaladıklarını bildirdi. Siemens yetkililerinin kendilerine her türlü teknolojik olanağı sunacağını kaydeden Atalar, araştırma sonuçlarından ortaya çıkacak patent haklarının araştırmacılara ait olacağını söyledi.
Atalar, merkezde MRI cihazlarının yeni nesil versiyonlarının geliştirileceğini dile getirerek, ''Burada temel unsur, endüstri kuruluşuyla üniversitenin ortak çalışması. Öğrenciler de görüntüleme teknolojisinde yeni fikirlerle teknolojide yeni ufuklar açacaklar'' dedi.


DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ