ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/6 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Birliği Zirvesi Başladı
30 Mart 2009 / 14:48
Arap Birliği Zirvesi, hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'in katılımıyla Katar'ın başkenti Doha'da başladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Arap liderlerinden, UCM'nin kararını reddetmelerini istedi.
Esad konuşmasında, Araplarla İsrailliler arasındaki barışa, İsrail'in gönlü olmadan ulaşılamayacağını ifade etti.
İsrail'e, 1967'de işgal ettiği Arap topraklarından çekilmesi karşılığında normal ilişkiler kurulmasının teklif edildiği 2002 Arap girişimine atfen Esad, "İsrail, Doha zirvesini değil, girişimi öldürdü" diye konuştu.
AFP'nin bir kopyasını ele geçirdiği Arap Dışişleri Bakanları tarafından ele alınan bir karar tasarısında da Beşir'e destek veren Arap liderlerinin UCM'nin kararını iptal etmesi konusunda hemfikir oldukları belirtildi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un katıldığı zirvede, Mısır, Cezayir, Irak, Fas ve Umman devlet başkanları bulunmuyor.

KADDAFİ, ZİRVEYİ TERK ETTİ
Libya lideri Muammer Kaddafi, Katar'da yapılan Arap Birliği zirvesinde Suudi Kralı Abdullah'ı Batı'yla ilişkileri nedeniyle eleştirdikten sonra zirveyi terk etti.
Kaddafi, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan zirvenin açılışında, bir mikrofon alarak Suudi Kralı Abdullah'ı "İngiliz mahsulü ve Amerikan müttefiki" olarak nitelendirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ