ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul1/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G20 Liderleri 2010'da Büyüme Bekliyor
30 Mart 2009 / 15:54
Türkiye'nin de üyesi olduğu G20 ülkelerinin liderleri, 2010 yılında küresel ekonomide, yeniden büyümeye dönüleceğini tahmin ediyor.
Financial Times gazetesinin, bu hafta Londra'da yapılacak olan G20 liderler Zirvesi çerçevesinde, hazırlanan bildirinin taslak metninden yaptığı alıntıya göre, teşvik paketlerinin de etkisiyle 2010 yılında, küresel ekonomik büyümede iki puanlık artış olacağı belirtiliyor.
2010 yılına kadar, küresel ortamda, 20 milyondan fazla yeni istihdam yaratılacağı da tahmin ediliyor.
G20 Zirvesinde, küresel finansal sistemin daha etkin denetlenmesi, bankalara destek olunması, IMF'nin kaynaklarının iki katına çıkartılması, kamu harcamalarının artırılması gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

OBAMA, G20 ÜLKELERİNİ BİRLEŞMEYE ÇAĞIRDI
ABD Başkanı Barack Obama, G20 ülkelerini dünyayı tehdit eden ekonomik krize karşı birleşmeye çağırdı.
Financial Times gazetesine konuşan Obama, G20 zirvesinde ekonomik toparlanmaya önayak olacak bir plan ortaya konması konusunda iyimser bir dil kullandı, ABD ile başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri arasında büyük bir fikir ayrılığı yaşandığına dair iddiaları da yalanladı.
Bütün dünya liderlerinin küresel ekonomiyi toparlamak için güçlü bir ''birlik mesajı vermesi gerektiğinin'' farkında olduklarını ifade eden Başkan Obama, dünya ekonomisinin desteklenmesi için hazırlanması söz konusu edilen teşvik paketleriyle ilgili olarak ülkeler arasında görüş ayrılığı yaşanmasının ise doğal olduğunu söyledi.
Bu arada FT, zirvenin taslak halindeki sonuç bildirgesini ele geçirdiğini de öne sürdü. Gazetede yer alan taslak metne göre, bildirge Avrupa ülkelerinin itirazlarını yansıtacak ve mali teşvik konusunda spesifik bir plan içermeyecek.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ