ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3604
EURO
6,1111
IMKB
62.336
ALTIN
223,215
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu okulda kopya yok...
16 Mayıs 2016 / 11:57
BURSA'DA IŞIKLAR ASKERİ HAVA LİSESİ KOMUTANLIĞI'NDA EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLER, ALDIKLARI 'TEMEL DEĞERLER EĞİTİMİ' SAYESİNDE SINAVLARA ÖĞRETMENSİZ GİRMELERİNE RAĞMEN KESİNLİKLE KOPYA ÇEKMİYOR.

 

 

 

Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanlığı’nda ‘temel değerler eğitimi’ sayesinde yeni bir sınav sistemi ortaya çıktı. Öğrenciler, öğretmenlerinin ve sınav gözetmenlerinin sınav esnasında başlarında olmamasını bir fırsat olarak görmüyor ve kopya çekmek için hiçbir teşebbüste bulunmuyor. Kopya çekmenin öğrenciler tarafından nasıl değerlendirildiğini ve bu meselenin çözümü için neler yapılabileceğini araştıran Kerim Al İhsan ve Hamdi Mercan, öğrencilerle anket yaptı. Kopyanın hırsızlık veya hak yeme olarak görülmediği, hatta bunun bir yardımlaşma ve zor durumda kalındığında başvurulabilecek bir yol olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Proje üzerinde çalışan öğrenciler, “Akla gelen ilk çözüm aslında cezaların artırılmasıdır. Ancak cezaların artırılması ve kontrolün fazlalaştırılması meseleyi halletmiyordu. Öğrencilere temel değerler eğitimi verilerek, doğruluk ve dürüstlüğün önemi, hakkı olmayanı almanın yanlışlığı her türlü eğitim safhasında aşılanarak okulda bir dürüstlük ortamı oluşturuldu. Bunun neticesinde sınavlar gözetmensiz şekilde icra edilmeye başlandı. Bu kolay olmadı. Toplumumuzun her yerinde görülebilen kopya ve hak etmediğini elde etme durumunun ortadan kaldırılabilmesi için en önemli çözüm temel değerler eğitimidir” diye konuştu.

Öte yandan öğrencilerin dinlendiği ve hep birlikte zaman geçirdikleri kantinlerde de görevliler çalışmıyor. Öğrenciler aldıkları yiyecek veya içeceklerin parasını kumbaralara atarak parasını kendileri ödüyor. Bu proje ile TÜBİTAK ortaöğretim okulları proje yarışmasında bölge ikincisi olan öğrenciler, verilen temel değerler eğitimlerinin bütün okullarda yaygınlaştırılmasını istiyor. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ