ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3697
EURO
6,1227
IMKB
62.336
ALTIN
223,492
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Kıyaslama’ yanılgısına düşmeyin...
04 Haziran 2016 / 11:33
UZMANLAR, ÖĞRENCİLERE, GELECEKLERİNİ ETKİLEYEN SINAVLARA HAZIRLANIRKEN, KENDİLERİNİ BAŞKALARI İLE KIYASLAMA YANILGISINA DÜŞMEMELERİ KONUSUNDA UYARIYOR.

 

 

 

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, öğrencinin, sınav öncesi kendisini başkaları ile kıyaslamasının moral bozmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi. Öğrencilere ve ailelerine önemli tavsiyelerde bulunan Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Sınava kadar olan sürede öğrencilerin yapmaları gereken en önemli şey, kendilerini arkadaşları ile kıyaslamamalarıdır. Böyle bir kıyaslama içine girmek yanıltıcı olacaktır. Tanımadıkları binlerce kişi ile girecekleri sınavda kendilerini kıyaslayabilecekleri tek kişi yine kendileridir. Önemli olan kendilerini ileriye götürmeleridir. Çünkü başkaları ile kıyaslamak, moral bozmaktan başka işe yaramaz” dedi.

“YARIM BİLGİ, BİLGİSİZLİKTEN KÖTÜDÜR”
Ailelerin de bu konuya özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Yurdakul, şöyle devam etti:
“Aileler de çocuklarını başkaları ile kıyaslamamalı ve onların moralini bozacak söz ve tutumlardan uzak durmalı. Bugünden sonra moral bozmanın kimseye faydası olmadığı gibi başarıyı da arttırmayacaktır. ‘Arkadaşım bu konuları bitirmiş, ben ondan geri kaldım’ ya da “’Şu konularımı yetiştiremedim, arkadaşlarım benden ileride’ gibi düşüncelerle panik ve telaş yapıp programı bozarak çalışmak başarıyı düşürecektir. Çünkü bu telaşla tam öğrenmeden sadece konuları yetiştirmek için acele edecekler, bu da bilgileri yarım yamalak öğrenmelerine yol açacaktır. Yarım bilgi bilgisizlikten kötüdür. O yüzden de tam olarak öğrenmeden panik ve telaşla çalışmak yerine, çalıştıkları yerleri tam öğrenmeleri sınavda çok daha verimli sonuç almalarını sağlayacaktır.”

“PANİK VE TELAŞA GEREK YOK”
Öğrencinin, sınavda yarışacağı tek kişinin yine kendisi olacağını belirten Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Yapabildiklerinin en iyisini yapmaları, kendilerini kimse ile kıyaslamadan son ana kadar sistemli şekilde çalışmaları onları daha çok başarıya ulaştıracaktır. Bunu yapmaz, kendilerini başkaları ile kıyaslarlarsa o zaman hem motivasyonlarını kaybedecek hem de paniğe kapılıp, sınavda başarısız olacaklardır. Bunu yaşamamalarını dilerim” ifadelerini kullandı. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ