ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3152
EURO
6,0047
IMKB
62.336
ALTIN
226,669
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/13 ºC
İzmir4/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAHVEHANELERDEKİ GİZLİ TEHLİKE
03 Mart 2009 / 23:53
Yapılan bir araştırma, sigara kullanmayan, ancak devamlı kahvehane müşterisi olanların da en az tiryakiler kadar risk altında olduğunu ortaya koydu.
Sigara içmeyen kahvehane müdavimlerinin yarısının nefeslerindeki karbonmonoksit oranı, aynı ortamdaki sigara kullanan kişilerle eşit düzeyde çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara dumanını ''kahvehanelerdeki gizli tehlike'' olarak nitelendirdi.

Türk toplumunun kültüründe ve geleneklerinde kahvehanelerin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Bilir, çoğunlukla erkeklerin boş zamanlarını buralarda geçirdiklerine dikkati çekti.

Buralarda bir araya gelenlerin bir yandan sohbet edip, bir yandan da çeşitli oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirdiklerini kaydeden Bilir, şunları söyledi:

''Ne var ki kahvehanelerde aynı zamanda çok miktarda sigara da içiliyor. Sigara kullananlar bir yandan kendilerine, diğer yandan da sigara içmeyen müşterilere ortama yaydıkları sigara dumanıyla zarar veriyor. Bu açıdan, kahvehanelerde çalışan kişiler de önemli risk altında bulunuyor.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ