ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/14 ºC
Ankara1/6 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir8/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 Aralık ''Uluslararası Engelliler Günü''...
01 Aralık 2016 / 14:07
1992 YILINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KARARI İLE 3 ARALIK “ULUSLARARASI ENGELLİLER GÜNܔ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR 2 ARALIK 2016 CUMA GÜNÜ, SAAT 10.30'DA VALİLİK BİNASI ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK SUNMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

 

 

 

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir.“Uluslararası Engelliler Günü” kapsamında Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından; engelli bireylere hizmet veren bağlı resmi Kuruluşlar, Sivil Toplum Örgütleri ve engelli vatandaşlarımızın katılımıyla 2 Aralık 2016 Cuma günü, saat 10.30’daValilik Binası Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirilecektir.

Çelenk sunma töreninin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Muammer DURMAZ günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacaktır. Daha sonra Atça Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan çocuğumuz İlknur BELKETİN şiir okuyacaktır.


 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli bireylerin yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla 2005 yılından bu yana bakım ve bakım destek hizmetlerini etkin bir şekilde sürdürmektedir. 2005 yılıyla birlikte ilk defa bakıma muhtaç tüm engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, engellilere evde veya özel bakım merkezlerinde sunulan bakım hizmetinin ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi sağlanmıştır. Ayrıca son 13 yılda bu hizmetlere ayrılan bütçede çok önemli artışlar olmuştur. Bu kapsamda Ülkemizde Ekim 2016 tarihi itibariyle 478.708 engelli vatandaşımız evde bakım desteğinden yararlanmakta, 2002 yılında 21 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 1.843 engellimize hizmet verilirken, bugün ulaşılan noktada Ekim 2016 itibariyle 93 yatılı 6 gündüzlü olmak üzere toplam 99 merkezde 6.543 engelliye yatılı hizmet sunulmaktadır.  Ayrıca Bakanlığımız denetimi ve gözetiminde hizmet sunan 161 Özel Bakım Merkezinde 11.777 engelli yatılı bakım hizmetinden yararlanmaktadır.

 
Türkiye’de son yıllarda kurumsal bakım modelinin yerine bireylerin içinde yaşadığı ortamdan uzaklaşmadan, toplumla bütünleşmesine olanak sağlayacak toplum temelli bakım modeli çerçevesinde yeni uygulamalar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla, engelli bireylerin bir apartman dairesinde ya da müstakil bir evde komşuları ile birlikte mahalle ortamında yaşamlarını sürdürdükleri “umut evi” isimli hizmet modeli geliştirilmiştir. 2008 yılında açılmaya başlayan Umut Evleri’nin sayısı bugün 125’e çıkmış, bu evlerde hizmet sunulan engelli sayısı 709’aulaşmıştır.
 
Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından engelli bireylerin evlerinden koparılmadan doğrudan profesyonel ekiplerce evde destek hizmetinin sunulacağı bir sistem oluşturulması hedeflenmektedir. Bu sistemde yerel yönetimlerle ve Sağlık Bakanlığının evde sağlık hizmeti uygulamasıyla işbirliği içinde hareket edilerek, bakım hizmetini evde sağlık hizmetleriyle koordinasyon içinde yürütmek amaçlanmaktadır.

Görüldüğü gibi Bakanlığımızın yeni hizmet modellerinde kurum bakımı hizmet anlayışından vazgeçilerek, kurumsal bakımın yerini evde destek ve evde bakım hizmet anlayışı almaktadır. Birleşmiş Milletler'in de hemfikir olduğu bu uygulamaya paralel olarak Ülkemizde de kurumsal bakımdan engelli bireyin yerinde, kendi mekanında, ev sıcaklığında bakımına ağırlık verilmektedir.

Tüm dünyada ve ülkemizde engelli bireylerin haklarına, sorunlarına ve sorunların çözüm yollarına yönelik farkındalığın ve dayanışmanın artması dileğiyle Uluslararası Engelliler Gününde tüm engelli kardeşlerimize saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

AYDIN İLİ VALİLİĞİ

 

evet
gültekin türker
teşekkürler keşke herzaman geçerli dilekler olsa?
02 Aralık 2016 Cuma 08:58
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ