ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3338
EURO
6,0634
IMKB
62.336
ALTIN
219,367
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/11 ºC
Ankara2/6 ºC
İstanbul5/12 ºC
İzmir6/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bugün dünya AIDS Günü...
01 Aralık 2016 / 16:00
TÜRK DERMATOLOJİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY, TÜRKİYE'DE AIDS VAKALARINDA ARTIŞ OLDUĞU UYARISINDA BULUNDU.

 

 

 

Türk Dermatoloji Derneği  Başkanı Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy, Türkiye'de AIDSvakalarında artış olduğu uyarısında bulundu.

Prof.Dr.Güneş Gür Aksoy, 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, toplumun her kesiminde, farkındalık yaratılması ve toplum sağlığı açısından herkesin bilinçlendirilmesi için 1988 yılından beri 1 Aralık gününün Dünya AIDS Günü olarak kabul edildiği söyledi.

Aksoy, Türkiye’de  HIV/AIDS   görülme hızının düşük olmasına karşın giderek artış gösterdiğini belirterek, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılı 30 Kasıma kadar 1.445 yeni HIV ve 80 AIDS vakası bildirilmiştir" diye konuştu. Aksoy, AIDS’in en önemli geçiş yolunun cinsel ilişkiyle olduğunu belirterek, "Bu nedenle HIV’den korunmada en önemli yol cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı ve tek eşliliktir. Bu basit yöntemlerle hem kendilerini, toplumun geri kalanını ve daha da önemlisi sonraki nesillerini koruyabilirler" dedi. Aksoy, damar içi madde kullanımı sırasında ortak enjektör kullanımının da 2. en sık bulaşma yolu olduğunu belirtti.

Aksoy,  AIDS’i önleyecek bir aşının henüz bulunamadığını belirterek, "Hekime zamanında başvuran ve erken tanı alan, düzenli takip edilen, ilaçlarını düzenli kullanan hastalar daha uzun daha kaliteli bir yaşam sürdürebilirler. Bu nedenle bireylerin HIV/AIDS yönünden en küçük bir kuşku varlığında test yaptırması gerekmektedir. HIV/AIDS'in tanı ve tedavisindeki ilerlemeler sonucunda bu hastalık  artık ölümcül değil, kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi.

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ