ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3387
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
219,631
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/11 ºC
Ankara2/6 ºC
İstanbul5/12 ºC
İzmir6/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan'ın çağrısıyla dolara savaş açtılar!
06 Aralık 2016 / 13:10
ERDOĞAN'IN ÇAĞRISIYLA DOLARA SAVAŞ AÇTILAR!

 

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "2017 Yılında Para ve Kur Politikası" konulu toplantıdaki sunumunda dolar kurundaki artışın 2017'nin ilk çeyreğindeki enflasyon artışında etkili olacağını söyleyerek, "Dolar bozdurma kampanyasını destekliyoruz" dedi. Çetinkaya, "2017 Yılında Para ve Kur Politikası" konulu toplantıdadolar bozdurma kampanyasını desteklediklerini belirterek, "Türk parasının uluslararasında kullanıldığını görüyoruz. Daha önce Türk Lirası'nın uluslararası ticarette kullanım oranı yüzde 1 seviyesindeydi. Şu an yüzde 6'ların üzerindeyiz bu konuda. Yerel paralarla ticareti desteklerken, risk yönetimi verimliliğinin artırılmasına da bakıyoruz" açıklamasını yaptı.

1 milyona yakın üyesi bulunan Memur-Sen üyeleri dövizini bozdurarak Türk Lirası’na geçiş yapmak için çalışma başlattı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, üye ve çalışanlarına davette bulunduklarını belirterek, “Memurun kazancı fazla yok. Onları da bozdurur. Aynı şeyi iktidardan nemalananlar yapmalı” dedi. Tonbul, 15 Temmuz’un millete karşı yapılan bir darbe olduğunu belirterek “Millet devletine sahip çıktı. Darbe bertaraf edildi. Ekonomik darbe söz konusu. 15 Temmuz gecesi ‘hele bakım ne olacak’ diye meydana ertesi gün dökülenler hasar tespiti yaptılar. 

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, burada devlete de iş düştüğünü söyledi. Büyükekşi, “Devlet zaman zaman ihaleler düzenliyor. Özelleştirmeler yapılıyor. Tüm bunlar döviz cinsinden yapılıyor. Oysa devlet eliyle yapılan özelleştirme ve ihalelerde para birimi döviz yerine TL cinsi olmalı. TL cinsi yapılan her türlü ödeme otomatik olarak Türk Lirası'nı özendirir" şeklinde konuştu.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, “Güçlü TL'nin olabilmesi için mikro reformlara ihtiyaç var. İş adamları finansa yüksek maliyetlerle ulaşıyor. Faizler yüksek olduğunda yurt dışından dövizle borçlanma yolu seçiliyor. Bu da ister istemez dövizdeki hertürlü hareket karşısında etkilenmemize yol açıyor. Bu nedenle işadamlarının finansihtiyacını uygun maliyetle karşılaması sağlanmalı. TL'nin özendirilmesi için mikro reformların da biran önce hayata geçmesi gerekiyor. Küçük ve ortaboy işletmelerin finansa ulaşımı için brokratik engeller de kaldırılmalı" önerilerini sıraladı.

Borsa İstanbul`dan, kuyumculara sınırlı işlem yapma yetkisi geldi. Faaliyet aidatında bir kereye mahsus yüzde 75 indirime gidildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına kulak veren vatandaşlar, kuyumculara koşarak; dolarını bozdurup altın almaya başladı. Kuyumculuktaki durgunluktan yakınan sektör temsilcileri ise yaşanan hareketlilikten memnun.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına destek vermek amacıyla Birlik hesaplarındaki döviz varlıklarını TL'ye çevirdiklerini bildirdi. Hikmet Tanrıverdi yaptığı yazılı açıklamada, ön görülemeyen kur hareketlerinin Türkiye ekonomisine zarar verdiğine dikkat çekerek, yıllardır savundukları gibi TL'nin kullanım alanının artırılması gerektiğini söyledi

Esenler Esnaf Odası'nın başlattığı 'Vatanını seviyorsan dövizini sat, ekonomiye kat' kampanyası yoğun ilgi görünce izdiham yaşandı. Dövizlerini bozdurmak isteyenler nedeniyle izdiham yaşanırken, 20 dakika içerisinde yaklaşık 20 bin dolar bozduruldu.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul'un bugünden itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk lirasına (TL) çevrilmesine ve TL hesaplarında tutulması kararına ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın açıklamalarının bir karşılığı olarak ihtiyacımız olmayan TL dışı para birimi varlıklarımızı Türk lirasına çevirerek finans çevrelerine örnek olmak istedik." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre ücretlerini Türk lirası üzerinden tahsil edilmesine karar verdi. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, başkanlığın hac ve umre ücretlerinin Türk lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamladığı belirtildi.
Açıklamada, "Buna göre Başkanlığımız 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren hac ve umre ücretlerinin Türk lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir." bilgisi verildi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ