ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3387
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
219,631
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/11 ºC
Ankara2/6 ºC
İstanbul5/12 ºC
İzmir6/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dolar için 24 milyar dolarlık hamle!...
08 Aralık 2016 / 10:48
DOLARIN BELİNİ KIRACAK 4 KRİTİK ADIM DAHA GELİYOR: 2017'DE 3 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRME GELİRİ TL İLE TAHSİL EDİLECEK. BOTAŞ DOĞALGAZ VE PETROL İÇİN PİYASAYA YERİNE MERKEZ'DEN DÖVİZ ALACAK. İHRACAT GELİRLERİ İLE 16.1 MİLYAR DOLAR REZERVLER ARTACAK.

 

 

 

Merkez Bankası ve Maliye, piyasalara ihtiyacı olduğundan daha fazla döviz bırakacak. Özelleştirme ve enerji KİT’lerine döviz satışı nedeniyle piyasalara yaklaşık 8 milyar dolar bırakılacak. Reeskont kredileriyle de Merkez Bankası’nın yeni yılda rezervinde 16.1 milyar dolar civarında artış meydana gelecek. Toplamda 24 milyar dolarlık bir adım atılmış olacak.

Ekonomi yönetimi doların ateşini düşürmek amacıyla yeni adımlar atmaya devam ediyor. Öncelikli olarak yeni yılda yapılması planlanan özelleştirmelerin dolar yerine TL ile yapılmasına yönelik çalışma başlatıldı

Sadece yeni yılda yapılacak Milli Piyango özelleştirmesinden 2.5-3 milyar dolarlık bir özelleştirme gelir beklentisi bulunuyor. Bunun yaklaşık 1 milyar dolarının peşin ödeme ve vergi ile birlikte 2017 yılı içerisinde tahsil edilmesi planlanıyor. Yine yeni yılda limanlar başta olmak üzere 1.5-2 milyar dolarlık daha yeni özelleştirme yapılabileceği hesaplanıyor. Bu ihale bedelleri TL ile yapılacağı için piyasaya yaklaşık 3 milyar dolarlık bir para bırakılmış olacak. Satış ihalelerine ilişkin ikinci adımı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) attı. EPDK doğalgaz dağıtım ihalelerinde dolar yerine TL ile ihaleye çıkma kararı aldı.

Merkez Bankası enerji ithalatçısı Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne (KİT) döviz satımı yapmaya 2017 yılında da devam edecek. Edinilen bilgilere göre BOTAŞ başta olmak üzere petrol ve doğalgaz ödemelerinde piyasa yerine Merkez Bankası’ndan döviz temin edilecek. Bu kapsamda 31 Ekim 2016 itibariyle 4.2 milyar dolarlık rakam piyasada bırakıldı. Bunun yıl sonuna kadar 5 milyar doları bulması bekleniyor. Merkez Bankası’na yakın kaynaklar yeni yılda da 5 milyar dolara yakın bir desteğin olabileceğini ifade ediyor. Yetkililer BOTAŞ’ın yüklü ödeme yaptığı dönemlerde piyasadan döviz aldığında kurun yükselmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

 

Merkez Bankası’nın 2017 yılında izleyeceği para ve kur politikası çerçevesinde rezervi artırıcı adımlar atılacak. Dış ticaretin dengelenmesi kapsamında limit artırımı, maliyetlerin azaltılması, vade uzatımı ve reeskont kredisi kapsamının genişletilmesi sonucunda kredi talebinde bulunan firma sayısında ve bu kredilerin banka rezervlerine katkısında artış bekleniyor. Kredi kullanımının 2016 yılının sonunda yaklaşık 16.5 milyar dolar olması bekleniyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ