ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3697
EURO
6,1227
IMKB
62.336
ALTIN
223,492
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanserden korunmak için...
08 Aralık 2016 / 14:52
YAĞDA KIZARTILMIŞ BESİNLER, TUZLANMIŞ VE TÜTSÜLENMİŞ BESİNLER, MANGALDA AŞIRI YANMIŞ ETLER, NİTRİT VE NİTRAT İÇEREN SALAM, SOSİS GİBİ YİYECEKLER, AŞIRI ALKOLDEN UZAK DURUN. GÜNDE 2-3 GRAMDAN FAZLA TUZ TÜKETMEYİN. ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN.

 

 

 

Öncelikle şu bilinmelidir ki;  hiç bir besin maddesi kanseri tam olarak önlemez. Ancak risk faktörlerini azaltıcı etkisi vardır. Bu yiyeceklerin en önemlileri:

* Yeşil çay, içindeki profenol maddesi, güçlü bir antioksidandır. E vitamini açısından çok zengindir. Günde bir bardak yeşil çayın kanser gelişmesini önleyici etkisi vardır.

* Kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, İçerdikleri selenyum sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

* Kabak, karnabahar, havuç, turpgiller, brokoli, brüksel lahanası, şalgam, keten tohumu, yer elması, Gerek içerdiği proteaz inhibitörleri, gerekse bazılarında olan antiöstrojenik maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmekte, kanseri önleyici etkileri bulunmaktadır.

* Soğan, sarımsak, pırasa içerdikleri kükürtlü öğeler sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

* Koyu yeşil, koyu kırmızı, koyu sarı-turuncu, mavi-mor ve beyaz renkli sebze ve meyvelerle beslenilmeli yani sofralar renkli olmalıdır. Günde en az 2 ya da 3 porsiyon yeşil sebze ve meyve tüketilmelidir.

* Balık yağı-omega 3, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Haftada en az 2 kez somon, mezgit, sardalye, uskumru gibi derin su balıkları tüketimiyle bu etkilerden faydalanılabildiği belirtilmektedir.

* Zeytinyağı, antioksidan E vitamini açısından zengindir. Hücrelerin yenilenmesinde ve doku ve organların yaşlanmasını geciktirici ayrıca kalp damar sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Kolesterolü düşürür.

* Ceviz, fındık, fıstık, kayısı, karadut gibi meyvelerinde antioksidan özellikleri vardır.

* Bu arada fiziksel aktivite ve spor, hem ideal kilomuzda kalmamızı, hem de mücadele gücümüzü artırması bakımından vazgeçilmezlerdendir. Sevgili okurlarım kanser kelimesi ürkütücü de olsa, bizim en büyük silahımız umudumuzdur. Azim ve yılmazlık sizi her türlü tehlikeden koruyacağı gibi, hastalıklarla da baş etmenizi sağlayacaktır. Yağda kızartılmış besinler, tuzlanmış ve tütsülenmiş besinler, mangalda aşırı yanmış etler, nitrit ve nitrat içeren salam, sosis gibi yiyecekler, aşırı alkolden uzak durun. Günde 2-3 gramdan fazla tuz tüketmeyin. Şeker tüketimine dikkat edin. Şekeri, kurutulmuş meyve, hurma, bal kabağı gibi olabildiğince doğal yollardan alın.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Güneş

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ