ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,8910
EURO
4,5831
IMKB
62.336
ALTIN
156,686
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/16 ºC
Ankara0/10 ºC
İstanbul12/16 ºC
İzmir9/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HDP'li vekillere 20 yıl hapis istemi...
10 Şubat 2017 / 12:00
DİYARBAKIR'DA GÜVENLİK GÜÇLERİNCE ETKİSİZ HALE GETİRİLEN PKK'NIN SÖZDE SUR SORUMLUSU "ÇİYAGER" KOD İSİMLİ TERÖRİSTİN CENAZESİNE KATILDIĞI GEREKÇESİYLE HDP MİLLETVEKİLLERİ KONCA VE ASLAN HAKKINDA 20 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİYLE DAVA AÇILDI.

 

 

 

 

HDP milletvekilleri Besime Konca ve  Mehmet Ali Aslan hakkında, Diyarbakırda güvenlik güçlerince etkisiz hale  getirilen terör örgütü PKKnın sözde Sur sorumlusu "Çiyager" kod isimli terörist  Cihat Türkan'ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle 20 yıla kadar hapis cezası  istemiyle dava açıldı.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin  Anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin dosyalarının incelenmesi  sürüyor.

İddianamede, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca Konca ve Aslan'ın  eylemlerine ilişkin, yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan  fezlekenin TBMMye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne  "Yasama Dokunulmazlığının" kaldırılması talebiyle gönderildiği hatırlatıldı.

    6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanunun 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına eklenen geçici 20.  madde gereğince Konca ve Aslan'ın fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin  dokunulmazlığının kaldırıldığı anımsatılan iddianamede, soruşturma dosyalarının  Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gereğinin takdir ve  ifası bakımından Batman Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği anımsatıldı.

 

    İddianamede, müşteki olarak yer alan C.Ç'nin, Başbakanlık İletişim  Merkezine (BİMER) yazdığı dilekçesinde bir internet sitesinde Sur ilçesinde  güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen teröristin cenaze törenine HDP  Batman milletvekilleri Aslan ve Konca'nın katılarak birer konuşma yaptığını  gerekçe göstererek soruşturma başlatılmasını talep ettiği bildirildi.

 HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ve Batman Milletvekili Mehmet Ali  Aslan hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası  yapmak" suçlarından 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve mahkumiyeti halinde  Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına  hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

DİĞER HABERLER