ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,4842
EURO
4,1810
IMKB
62.336
ALTIN
147,061
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın17/37 ºC
Ankara15/34 ºC
İstanbul22/36 ºC
İzmir19/35 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayvan leşleri 'biyolojik bomba' oldu...
10 Şubat 2017 / 12:38
AFYONKARAHİSAR'IN DİNAR İLÇESİ SUÇIKAN MEVKİSİNDEN DOĞARAK, KIVRILA KIVRILA AYDIN'NIN SÖKE İLÇESİ DİLEK YARIMADASI BÜYÜK MENDERES DELTASI KAFA MEVKİSİNDEN EGE DENİZİ'NE ULAŞAN BÜYÜK MENDERES NEHRİ, KÖYLÜNÜN 'AKARSU MUNDAR TUTMAZ' İNANCIYLA ATTIĞI HAYVAN L

 

 

 

Ege Bölgesi'nin en büyük akarsuyu Büyük Menderes Nehri etrafındaki kırsal bölgelerde yaşayanların, hastalıklar nedeniyle ölen hayvanlarını "Akarsu mundar tutmaz" diyerek atmasının büyük bir tehlike oluşturduğu belirtildi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği , "Genellikle kırsal kesimlerde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Köylüler, büyükbaş ya da küçükbaş hayvanları bir hastalık sonucu öldüğünde, bunları çukur açıp, üzerine kireç attıktan sonra gömmek yerine, daha kolay bir yolu seçiyor. 'Akarsu mundar tutmaz' denilerek, bu hayvanları kendi bölgesinden uzaklaştıracak en kolay işlemi seçip, Büyük Menderes Nehri'ne atıyor.  Bu da nehrin aktığı güzergah boyunca ciddi hastalık riski oluşturuyor" diyerek, uyardı.

EKODOSD uzmanları ve yöneticileri yaptıkları bir açıklamayla da dere ve nehirlere atılan olası bir salgın hastalığın önlenmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlükleri ve yerel yönetimlere ortak bir çalışma yapmalarını çağrısında bulundu.

Açıklamada, "Bu tür hayvan ölümlerinde ve vurulan domuzlarda nelerin yapılması gerektiği konusunda özellikle kırsalda bir çalışma yürütülmesi, bilgilendirme yapılması ve bunların kahvelere asılacak posterlerle duyurulması sulak alanlara atılmasını önleyecektir" denildi.

DİĞER HABERLER