ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,7784
EURO
4,6204
IMKB
62.336
ALTIN
161,959
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-5/6 ºC
İstanbul4/9 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump'ın tweetleri tedirgin ediyor...
10 Şubat 2017 / 13:12
ABD BAŞKANI DONALD TRUMP'IN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI HEM ŞİRKETLERİ, HEM ÜLKELERİ TEDİRGİN EDİYOR. TRUMP'IN SPESİFİK ŞİRKET VE ÜLKELERE YÖNELİK PAYLAŞIMLARI, HİSSE SENETLERİ VE DÖVİZ KURLARINDA CİDDİ DALGALANMALARA YOL AÇABİLİYOR.

 

 

 

 

ABD  Başkanı Donald Trump'ın hem  şirketleri, hem ülkeleri tedirgin eden sosyal medya paylaşımları tartışmaları da  beraberinde getiriyor.  Başkanlık koltuğuna yaklaşık 3 hafta önce oturan Trump, tüm  eleştirilere rağmen kişisel Twitter hesabını kullanmaya devam ediyor.

Dünyanın en önemli liderlerinden birinin, birçok konu hakkındaki görüş  ve politik kararlarını, kamuoyuyla sosyal medya üzerinden paylaşması, daha önce  hiç yaşanmadığı için ilginç bir durum yaratıyor. Bazı tweetleri günler süren tartışmalara neden olan Trump’ın özellikle  ekonomi alanındaki mesajları önemli sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle spesifik  şirketlere yönelik eleştiri ve uyarı paylaşımları, hisse senetlerinde milyarlarca  dolarlık dalgalanmalara yol açabiliyor.

Örneğin; Trump'ın F-35 programının maliyetine yönelik bir paylaşımı,  Amerikan savunma devi Lockheed Martin'in piyasa değerinden 4 milyar dolar  silinmesine neden olmuştu. General Motors, Boeing ve Toyota hisseleri de Donald  Trump'ın tweetlerinden payına düşeni aldı. Trump'ın Meksika ve Çin'e ilişkin paylaşımları ise yuan ve pezoda  kayıplara yol açarken, siyasi gerilim diğer kurları da etkiledi.

Son olarak, kızı Ivanka Trump’ın kreasyonlarını satmayı durduran  Nordstrom firmasını hedef alan Trump, çarşamba günü kişisel Twitter hesabından,  " Kızım Ivanka'ya Nordstrom tarafından büyük haksızlık yapıldı" paylaşımında  bulundu. Trump'ın bu Tweeti, ABD Başkanlığına ait kurumsal Twitter hesabı  "@POTUS" tarafından da yeniden paylaşıldı. 

 

Donald Trump'ın kızının ürünlerini satmayı bırakan firmayı, Twitter  üzerinden suçlaması, çıkar ilişkisi eleştirilerini yeniden gündeme getirdi. ABD  Başkanının görevini kendi veya ailesinin çıkarları için kullanamayacağı  vurgulanan eleştirilerde, Trump'ın tweetinin bu kuralı ihlal ettiği savunuldu.

Trump'ın görevine resmi olarak başlamasına rağmen sosyal medyadaki  ihtilaflı paylaşımlarına devam etmesinin, yeni yönetimin politikaları  doğrultusunda hareket etmek istemeyen şirketleri ve birçok ülkeyi ciddi derecede  huzursuz ettiği belirtiliyor. Bazı ekonomistler ise Donald Trump'ın ekonomiyi ilgilendiren  mesajlarını Twitter üzerinden vermesinin piyasalar için yeni bir risk oluşturduğu  görüşünde.

Bununla birlikte, Trump'a yakın kişilerin atılacak tweetleri önceden  bilmeleri halinde ticari kazanç sağlayabileceği şüpheleri de sık sık gündeme  geliyor.

 

DİĞER HABERLER