ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,7784
EURO
4,6204
IMKB
62.336
ALTIN
161,959
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-5/6 ºC
İstanbul4/9 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK'ten KHK'lar ile ilgili açıklama...
10 Şubat 2017 / 13:30
"YÜKSEKÖĞRETİMİN KURUMSAL YAPISI KADAR AKADEMİ CAMİASININ YETİŞMİŞ HER BİR FERDİ DE BİLİM HAYATIMIZ VE ÜLKEMİZ İÇİN DEĞERLİ VE ÖNEMLİDİR. GELİNEN SÜREÇTE YÖK OLARAK KONUYA İLİŞKİN YENİ SORUMLULUKLAR ÜSTLENME DE DAHİL DEĞERLENDİRMEMİZ SÜRMEKTEDİR." İFAD

 

 

 

YÖK'ten, yükseköğretim kurumlarında görevli akademisyenlerin, kanun  hükmündeki kararnameler (KHK) ile kamu görevinden çıkartılması süreçleriyle  ilgili ortaya atılan değerlendirmeler üzerine açıklama yapıldı.

YÖK'ün anayasal asli görevinin, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim  süreçlerinin planlanması, düzenlemesi, yönetilmesi ve denetlenmesi olduğu  belirtilen açıklamada, YÖK'e anayasal çerçevede yüklenen hususlar dışındaki  konularda üniversitelerin, diğer kamu kurumlarından farklı şekilde özerk olduğu  vurgulandı.

"Mağduriyet müracaatları hukuk çerçevesinde değerlendirilecek"

Açıklamada, bu kapsamda, yükseköğretim kurumlarındaki akademik  personelin KHK'lar çerçevesindeki işlemlerinin, üniversitelerce oluşturan  komisyonlar vasıtasıyla yürütüldüğü bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu süreçte gerekli tüm titizlik ve hassasiyetler üniversitelerce  gösteriliyor olmasına karşın yine de oluşmuş ve oluşabilecek mağduriyetlerin  değerlendirilme süreçlerine yönelik ise 685 sayılı KHK ile 'Olağanüstü Hal  İşlemleri İnceleme Komisyonu' kurulmuştur. Bu komisyonun bütün mağduriyet  müracaatlarını hukuk çerçevesinde ve toplumsal vicdanı tatmin edecek şekilde  değerlendireceğine inanıyoruz.

 

Nitekim son çıkan KHK'lar, diğer kurumlarda olduğu gibi akademide de  yapılan yeniden değerlendirmeler sonrasında iade sürecinin başladığını  göstermektedir. Yükseköğretimin kurumsal yapısı kadar akademi camiasının  yetişmiş her bir ferdi de bilim hayatımız ve ülkemiz için değerli ve önemlidir.  Gelinen süreçte Yükseköğretim Kurulu olarak konuya ilişkin yeni sorumluluklar  üstlenme de dahil değerlendirmemiz sürmektedir."

 

DİĞER HABERLER