ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÜZDE 50 BARAJININ ALTINDA KALMA KORKUSU
11 Mart 2018 / 03:08
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anketlerde AK Parti-MHP ittifakının yüzde 50+1 oyu geçtiğini görmesi halinde, baskın seçim yapacağını iddia etti.

Genel İdare Kurulu Üyesi Bilal Hazırbulan ile birlikte Aydın'ın Efeler İlçesi'ne gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Aydın Park Otel'de basın toplantısı düzenledi. İl Başkanı Ali Sögüt ve yönetiminin de hazır bulunduğu toplantıda Bitmez, gündemi değerlendirdi.

AYRIŞTIRICI DİL

Bitmez, ülkede kutuplaştırıcı, ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir dil kullanıldığını savunarak, "Benim kanaatlerimi taşıyorsan bendensin, benim kanaatlerimi eleştiriyorsan sen benim karşımdasın, düşmanımsın veya benim düşmanlarımla berabersin' yaklaşımı, bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı en büyük problemdir. Bunu, maalesef iktidar partisi bilerek ve isteyerek kullanmakta ve yaygınlaştırmakta. Meclis'teki diğer partiler de buna alet olmakta. Ülkemizin geleceğini sıkıntıya sokan bu dilin, ortadan kaldırılması lazım. Ayrıştırıcı dilin bir kenara bırakılıp içeride kardeşliğin tesis edilmesi gerekiyor. Bunun için tüm partileri adım atmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

BARAJ KORKUSU

AK Parti ve MHP'nin birlikte hazırladığı seçim ittifakı yasa teklifinin 12 Mart'ta TBMM Genel Kurulu'na geleceğini hatırlatan Bitmez, "Bu; yüzde 50 barajının altında kalma korkusu yaşayan AK Parti ile yüzde 10 barajının altında kalma korkusu yaşayan MHP'nin seçimi kurtarma, kendi geleceklerini garanti altına alma paketidir" dedi.

BORÇ 900 MİLYAR TL

Ekonomide sıkıntılar yaşandığını iddia eden Bitmez, "Toplumumuzun 3'te 2'si fakirlik-yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Sadece merkezi yönetimin borcu, 900 milyar TL'ye ulaşmış. Her yıl bütçemizden 70 milyar lira faiz ödüyoruz. Vatandaşımızın 500 milyar TL kredi borcu var. Resmi olarak ülkemizde 3,5 milyon işsiz var. Dış ticaretimiz, her yıl 70 milyar dolar açık veriyor" ifadelerini kullandı.

BASKIN SEÇİM

19 ay sonra yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin şimdiden ülke gündemini meşgul etmesine ilişkin Bitmez, şunları dedi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, neredeyse her gün denilebilecek sıklıkta ülkenin nabzını ölçecek anketler yaptırıyor. Yarın bu anketlerde, araştırmalarda ve incelemelerde, MHP-AK Parti ittifakının yüzde 50 artı 1'i geçtiğini gördüğünde 60 gün sonra baskın seçimi yapar, erken seçim değil. Erken seçim; seçimin 1 yıl veya 6 ay erkene alınmasıdır. Baskın seçim ise, iktidarın kendisinin işine yarayacak bir zaman dilimini gördüğü anda rakiplerinin hazırlanmasına fırsat vermeyecek şekilde seçimi, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvime uygun yapmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı bunu görürse, baskın seçim yapar. Yapılan bazı düzenlemeler veya vaatler, bunun göstergesidir. İşte çiftçiye mazotu yüzde 50 indirimli vereceğiz gibi."

"HÜKÜMET PİŞMAN"

Eskiden seçimlerde yüzde 34 oy alan partinin tek başına iktidar olabildiğini hatırlatan Bitmez, yeni seçim sisteminde ise tek başına iktidar olabilmek için yüzde 50+1 oya ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, bu oy oranının yüksekliğinden dolayı partiler arasında ittifakın gündeme geldiğini söyledi. Bitmez, AK Parti Hükümeti'nin de seçim sisteminde değişiklik yapmanın pişmanlığını yaşadığını iddia etti.

SEÇİM İTTİFAKI

Saadet Partisi ile hem iktidar partisinin hem de muhalefet partilerinin ittifak yapmak istemesinin nedenini de açıklayan Bitmez, "AK Parti’nin tabanında partiden umudunu kesmiş, beklentileri ortadan kalkmış, mutsuz ve umutsuz bir kitle var. Saadet Partisi'nin bu kitleyi etkileme potansiyeli var ve etkiliyor. AK Parti, bunun için partimizi önemsiyor. Muhalefet partileri de oradan kopma potansiyeli olan oyları, bu vesileyle kendi yanlarına nasıl çekebiliriz noktasında bir yaklaşım içerisinde. Genel Başkanımız, ittifakla ilgili bizim esaslarımızı ortaya koydu. Bizim burada ittifakla ilgili beklentilerimiz bazı partilerin yaptığı gibi 3 tane bakanlık, 30 tane milletvekili gibi bir yaklaşım değil. Ülkemizin problemlerinin çözümüne yönelik atılması gereken ve belirlenmesi gereken ilkeler ve prensipler. Bu noktada hangi parti bu ilkelere tamam derse biz o parti ile ittifak yapabiliriz. Nedir bu ilkeler? Bir, hukukun üstünlüğü. İki refahın adil paylaşılması. Üç, yolsuzluk ve israfın ortadan kaldırılması. Bunlar ilk ilkeler. Bunun üzerine oturulur, başka ittifak ilkeleri de koyulur. Neticede Saadet Partisi’nin geleneğinde ülkenin en sağındaki yapılarla da en solundaki yapılarla da ülke menfaatleri açısından bir araya gelebilme, birlikte koalisyon kurabilme ve ittifak yapabilme kabiliyeti vardır" diyerek partisinin, AK Parti, CHP ve diğer partilerle de ittifak yapma olasılığının olduğunu ortaya koydu. 

 

(ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ