ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3604
EURO
6,1111
IMKB
62.336
ALTIN
223,215
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
''AYDIN AYDIN OLALI BÖYLE YATIRIM GÖRMEDİ
16 Mart 2018 / 20:06
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dandalaz Barajı İsale Hattı ve Arıtma Tesisi'nin temel atma töreni için geldiği Kuyucak'ta Aydınlıları müjdeye boğdu. Eroğlu, "22 tane müjde getirdik. Heybemiz dolu geldik. Daha önceki verdiğimiz müjdeler ile birli
 
 

Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, Dandalaz Barajı'nın 93 bin metrekare isale hattı ve arıtma tesisinin temel atma töreni ve 75 bin fıstık çamı fidanı dağıtım töreni için geldiği Kuyucak'ta ilk AK Partili Belediye Başkanı Metin ErtürK'ü makamında ziyaret etti. Ziyaretinin ardından Kuyucak'ta cuma namazını kılan Eroğlu, geçtiğimiz yıl hizmete giren kapalı pazar yerinde incelemelerde bulundu.

 

"HEYBEMİZ DOLU GELDİK"

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen temel atma törenine katılan Bakan Eroğlu, Aydınlılara 22 yatırımın müjdesini verdi. Daha önceki vermiş olduğu müjdelerle birlikte toplam 163 müjde verdiğini ifade eden Eroğlu, "Heybemiz dolu geldik. Daha önce 141 müjde vermiştik. Şimdiki müjdelerimizle birlikte yatırımlarımızın tamamının maliyeti 2 milyar 11 milyon TL. Daha önce sözünü verdiğimiz 141 projeden 106'sı bitti. Aydın Aydın olalı böyle yatırım görmedi" diye konuştu.

 

Aydın'a 16 baraj ve gölet yaptıklarını, bunlardan 4 baraj ve 3 gölet inşasının devam ettiğini belirten Eroğlu, "426 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Çiftçinin cebine her yıl 469 milyon TL para giriyor. 82 dere ıslahı yaptık. 72 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 24 tane otomatik meteoroloji hava okuma tesisi kurduk. Japonya, Berlin, New York'tan akıllı meteoroloji istasyonumuz ile hava durumunu anında akıllı telefonlarınızdan öğrenebilirsiniz" diyerek hizmetleri sıraladı.

 

"BABA, OĞLUNA YAPMAZ"

Aydın'ın dağlarında erozyon tehlikesi olduğunu söyleyen Eroğlu, bunun için dağlarda teraslandırma yapacaklarını, toprak kaymasının önüne geçeceklerini ifade etti. Aydın'ı pilot il olarak seçtiklerini belirten Eroğlu, bu kapsamda yamaçlı toprağı olanlara Orman İşletme Müdürlüğü'ne başvurdukları takdirde ücretsiz teraslama yapacaklarını kaydetti. Eroğlu, "Arsası olup da ekemeyen vatandaşlara muvafakat vermeleri durumunda yüzde 65 hibe desteği ile istediği şekilde ağaçlandırıyoruz. Bunu da baba, oğluna yapmaz. Devlet baba ormanlık arazilerin sizlere gelir getirmesi için 49 yıllığına veriyor. Toprak devletten, 3 yıl bakım devletten, toplayıp satması sizden" dedi. Eroğlu, bu hizmetin kura ile seçilecek kişilere verileceğini sözlerine ekledi.

 

14 YILDA 13 KAT HİZMET

Aydın'a bugüne kadar 19 milyar yatırım yaptıklarını dile getiren Eroğlu, yatırımların devam ettiğini söyledi. En çok yatırımı da Devlet Su İşleri ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün aldığını kaydeden Eroğlu, "Sadece geçen yıl sonu itibariyle 5 milyon TL yatırım yaptık. 49 yılda yapılması lazım gelen işlerin 14 yılda 13 katını yaptık" diye konuştu.

 

"DAĞLARDAN HEM YAĞ HEM DE BAL AKACAK"

Aydın'ın dağlarından yağ, ovalarından bal akar deyimini değiştireceklerini söyleyen Eroğlu, "Artık yaptığımız hizmetlerle dağlarından hem yağ hem de bal akacak. Arıcılık yapmak isteyenler Orman İşletme Müdürlüklerine giderek yüzde 20 hibe destekli 5 yıl faizsiz geri ödemeli kredilerden yararlanabilir" diye konuştu.

 

"SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM YAPMAYA VAR MISIN?"

Aydın'ın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak çalışmalara imza attıklarını söyleyen Eroğlu Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne seslendi. Türkiye'de en pahalı suyu Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin verdiğini ifade eden Bakan Eroğlu, "Buradan Büyükşehir'e sesleniyorum. Var mısınız suya yüzde 50 indirim yapmaya? Siz suyu indirin, ben Orman ve Su İşleri Bakanı olarak her türlü desteği vermeye hazırım. 2019 seçimlerinde Büyükşehir'e AK Belediye bayrağını dikeceğiz" dedi.

 

Eroğlu, protokol üyeleri ile birlikte Dandalaz Barajı İsale Hattı ve Arıtma Tesisi'nin temelini attı. Daha sonra çam fıstığı ormanı ve sığır yetiştiriciliği yapmak isteyenlere kura ile sertifikaları verildi. Temel atma töreninin ardından Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık yapılan hizmetler adına Bakan Eroğlu'na Nazilli Belediyespor forması ve plaket hediye etti.

 

Törene, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, AK parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız, Orman Genel Müdürü Bekir Karaca, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve AK partili belediye başkanları, kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. (ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ