ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3152
EURO
6,0047
IMKB
62.336
ALTIN
226,669
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/13 ºC
İzmir4/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDIN'A 'ŞİFA' GİBİ GELEN TİYATRO GECESİ
31 Mart 2018 / 18:38
Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu tarihi günlerinden birisini yaşadı. "Şifa Niyetine" türkülerin okunduğu, çocukluk hikâyelerinin anlatıldığı gecede, usta tiyatrocular Altan Erkekli ile Veysel Diker'in tiyatro gösterisi ayakta a
 
 
 

Gördüğü yoğun ilgiden dolayı tıklım tıklım dolan tiyatro salonunda yer kalmadığı için birçok seyirci oyunu ayakta izledi.

Seyircileri "Efeler diyarı merhaba" diye karşılayan ikilinin gösterilerinde "söz"de Altan Erkekli tiyatroya başlama sürecini ve tiyatro hayatını hem tatlı anılarla hem de hüzün barındıran hikâyesiyle anlattı. Erkekli'ye "müzikte" eşlik eden Diker ise geceye farklı yörelerden türküleri ve anlatılarıyla katıldı.

 

"Annem kaldı İstanbul'da, ben gidiyorum Diyarbakır'da"

Altan Erkekli'nin henüz 12 yaşındayken daimi yatılı okula başlamak için İstanbul'dan Diyarbakır'a giderken annesiyle ayrılık sürecinin anlattığı anekdot ise hem kendisini hüzünlendirdi hem de seyircileri.

Şarkılara seyircilerin de eşlik ettiği gecede "İzmir'in Kavakları", "Bahçede Yeşil Çınar", "Iğdır'ın Al Alması", Atatürk için seslendirilen "Selanik Türküsü", "Magusa Limanı" gibi birbirinden farklı yörelerden değerli türküler seslendirildi.

 

Çerçioğlu'na teşekkür

Gösteride, kendi hayatlarına bir şekilde dokunan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Ahmet Taner Kışlalı'yı Uğur Mumcu'yu, Can Yücel'i ve daha birçok aydını alkışlatan Erkekli ve Diker, Aydın'da Dünya Tiyatro Günü'nü bir haftaya yayılan programla kutlayan Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne ve başkan Özlem Çerçioğlu'na teşekkür etti. İkili seyircilerle "Tiyatroyla kalın" diyerek vedalaştı.

(ÖZER DUMRUL)
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ