ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/6 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEPBOYLU FAKIBABA'DAN İNCİRE DESTEK İSTEDİ
09 Nisan 2018 / 15:48
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan incire prim desteği verilmesini istedi.
 
 
 

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda (KEFEK) konuşan MHP’li Depboylu, komisyon toplantısına katılan Bakan Fakıbaba’dan mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ÇED raporu aranmadan kurulan jeotermal santraller ile incire destek verilmesi konularını görüştü.

 

“BİRİNCI SINIF TARIM ARAZİLERİNDE KUYULAR AÇILIYOR”

Konuşmasında mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla ilgili endişeleri olduğunu ve sağlıklı ortamda barınmalarının gerektiğini belirten Depboylu, çocukların çalışma hayatında değil okullarda olması gerektiğini belirtti. Aydın’da ÇED raporu aranmadan kurulan jeotermal santraller ile ilgili de konuşan Depboylu, “ÇED raporunun aranmamış olması, denetimlerin yapılmaması ve düşük düzeyde kalması anlamına geliyor. Toprağı, havayı, suyu kirlettiği düşünülüyor ki bizler kokudan çok rahatsızız. Ayrıca ürünlere verdiği zarar noktasında da bazı çekincelerimiz var. Yine bu jeotermal santrallerin çıkardığı sular veya buhar bir şekilde seracılıkta da kullanılmıyor. Yani seracılık desteklenebilir. Aydın tarım bölgesi ama bu faaliyetlerde bulunulmadığı için tarımı destekleyen bir tarafı yok. Ne yazık ki ÇED raporu aranmadığı için birinci sınıf tarım arazilerinde kuyular açılıyor ve burada bir denetim boşluğu var gibi görünüyor” diye konuştu.

 

“İNCİRİ MİLLİ SERVETİMİZ OLARAK KABUL ETMELİYİZ”

Aydın’ın incir üretimiyle ilgili olarak da bir desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Depboylu, “Önceden Aydın’da 10 civarında olan ihracat firması şu anda 50’lere yakın durumda. Aydın’da ve ihracat talebine karşılık veremeyecek kadar büyük bir pazarın içerisindeyiz. Biliyorsunuz Dünya’nın en iyi incirini üretiyoruz. Siz bakanımızsınız, gayet iyi bilirsiniz. Burada özellikle incirin en iyi yetiştiği yüksekliğin de 200 ila 600 metre civarında olduğunu kabul edersek, ormanlık vasfını yitirmiş makilik alanlar var, daha önce Aydın’da fıstık üretimi için böyle bir projeniz olmuştu. Bu orman vasfını yitirmiş boş alanlara incir fidanı diksek, köylülerimize versek, hatta ne güzel olur, kadınlarımıza versek de kadınlarımız da incir üretimine destek de bulunsa. İnciri milli servetimiz olarak kabul etmemiz gerekli diye düşünüyorum. Desteklememiz ve korumamız gerekiyor” dedi.

 

“JEOTERMALLE İLGİLİ PROBLEM VARSA ÇÖZMELİYİZ”

Depboylu’nun konuşmasının ardından açıklamada bulunan Bakan Fakıbaba, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla ilgili çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Aydın’daki jeotermal santrallerle ilgili de düşüncelerini paylaşan Fakıbaba, “Bu jeotermal santraller konusunda ben Aydın’a gittiğimde, ‘Bu dumanlar nedir? Bu ne oluyor, nereye gidiyor?” falan dedim. Bu dikkatimi çekmişti. Ben bu konuda size katılıyorum. Mutlaka bunun çözümü bulmamız lazım. Yunus hocamız benim başdanışmanım, gerçekten samimi bir şekilde, ‘Bunu nasıl düzeltiriz” yoksa ‘Ya bu böyledir. Yok alıyorlar, toprağa veriyorlar’ demekle bu iş olmaz. Eğer bir problem varsa, önemli olan problemi çözmek. Ha, çözemiyorsak da sebeplerini anlatıp, ‘Kusura bakmayın çözemiyoruz kardeşim’ demek bence en doğrusu” diye konuştu.

 

“BAKAN EROĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİM”

İncir desteğiyle ilgili de konuşan Fakıbaba, “Esasında Orman Bakanımız Veysel Eroğlu’nun rüyası, ormanlar artık işte, fıstıktır, zeytindir, incirdir. Ben de ileteyim ama Sayın Vekilim, siz ilettiğinizde ben inanıyorum ki çok daha iyi olacaktır. Ben de söyleyeceğim. Bana göre de o yani insanlar hem üretsinler hem de ağaçtan ürün alalım yani ormanlık incir olsun. Ormanlık fıstık, ormanlık zeytin olsun ne kadar güzel bir olay. Şimdi herhalde DSİ, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız buna döndü. Ben ileteceğim ama lütfen siz de bir söylerseniz memnun olurum” dedi. 

(ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ