ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/6 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAYDAR:KILIÇTAROĞLU'NUN HİÇ BİR BAŞARISI YOK
11 Nisan 2018 / 15:45
Aydınlık gazetesi yazarı ve akademisyen Engin Ünsal, son köşe yazısında CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında CHP kökenli olmadığını söylediğini ileri sürdü.
 
 
 

Aydınlık gazetesi yazarı ve akademisyen Engin Ünsal, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta geçtiğimiz Mart ayında yapılan Avrupa Birliği Baroları ve Hukuk Dernekleri Meclisi toplantısına katılmak için bindiği uçakta, beraber seyahat ettiği CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki eleştirilerini köşesine taşıdı.

 

“KILIÇDAROĞLU’NUN KONUMU UMUTSUZ”

 

1 Nisan’da Aydınlık gazetesindeki ‘Vilnius Yollarında’ adlı köşe yazısında, uçaktaki yolculuk esnasında tanıştığı Baydar’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu için “Genel Başkanımızın konumu umutsuz” dediğini belirten Ünsal, “İki politikacı yan yana gelince Vilnius yollarında siyasetten başka bir şey konuşulmadı. Ülkenin karanlık bir tünelin içinde olduğunu, ucunda ışık görülmediğini söyledi ve sözü CHP’ye getirdi. “ Siyaset insanı, hele bir sol partide ise ve o sol partinin Genel Başkanı ise mutlaka okuyan birisi olmak zorundadır. Felsefe ile ilgisi olacak, Sol ideolojinin tüm ayrıntılarını bilecek ve partisinin ideolojisine göre partisininin oluşumunu kurgulayacak. Bizim Genel Başkanımızın konumu umutsuz. CHP kökenli değil, partinin kademelerinde çalışmamış, tabanda çalışmanın çilesini çekmemiş ve bu nedenle siyasi heyecanı yok. Üstüne üstlük sol siyasetin öğretisinden yoksun. Bugüne kadar seçim kaybetmiş, hiç başarısı yok ve istifa etmeyi de düşünmüyor. Bunu kendisinin yüzüne karşı Tüzük Kurultayında söyledim ve istifa etmesi gerektiğinin altını çizdim’ dedi” ifadelerine yer verdi.

 

“CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KARAYALÇIN OLMALI”

 

Baydar’ın Vilnius’e NATO Parlamenterler Asamblesi için gittiğini ve örgütün başkan yardımcısı olduğunu söylediğini köşe yazısında vurgulayan Ünsal, Baydar’ın, “NATO Asamblesi’nde İngiltere’yi eski Savunma Bakanı olan bir Lord’un temsil ettiğini ve bu şahsın önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin adayının Abdullah Gül olacağını söylediğini anlattı. Ekonomik olarak bağımsız olmayan ülkelerin siyaseten de bağımsız olamayacağını, ülke siyasetinin ülke dışında belirlendiğini ve bu nedenle Abdullah Gül’ün CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasının ciddi olabileceğini’ belirtti. ‘Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye yeni bir Ekmellettin olayı yaşatması ihtimal dahilinde olabilir’ diye ekledi. Sayın Baydar cesur bir politikacı. Sözlerini sakınmadan söyleyebiliyor ve CHP Genel Başkanı’na karşı açık ve olumsuz bir duruşu olduğunu anlatıyor. Sayın Baydar ileriye dönük görüşlerini ve CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiğine de değindi. Ona göre bugünkü CHP kadrosu içine CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmaya lâyık tek ismin Murat Karayalçın’dır” dediğini söyledi.

 

“BEKLEYİP GÖRECEĞİZ”

 

Baydar’ın kendisine, “Sayın Karayalçın CHP’nin tabanından gelmiş, bu partinin çilesini çekmiş Ankara belediye Başkanı, Dış İşleri Bakanı, Başbakan yardımcısı olarak ciddi sınavları başarı ile vermiş ve muhalefet kanadının desteğini alabilecek tek kişidir . Bunu kendisine de söyledim ve aday olması gerektiğini vurguladım” dediğini de okurlarıyla paylaşan Ünsal, “Murat Karayalçın benim de takdir ettiğim, Girne Amerikan Üniversitesinde benimle birlikte öğretim üyeliği yapan siyaseten başarılı bir isim. Cumhurbaşkanlığı makamına yaraşacak nitelikleri olan bir isim ama siyaset bu ülkede ve her ülkede kaypak bir zeminde yürüdüğünden böyle önemli bir konuda ki gelişmeleri şimdiden belirlemek olanaksız. Bu yıl ülke siyaeti ve CHP için çok önemli ve heyecan dozu yüksek bir yıl olacak. Bekleyip göreceğiz” ifadeleriyle köşe yazısını noktaladı. (ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ