ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/6 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CANAN KARATAY'DAN AYDIN ZEYTİN YAĞINA TAM NOT
14 Nisan 2018 / 17:56
Aydın zeytinyağını tanıtmak amacıyla düzenlenen "Zeytinyağı Günleri" Prof. Dr. Canan Karatay'ın katılımıyla başladı. Karatay zeytinin milli servet olduğunu vurgulayarak Aydın zeytinyağına övgüler yağdırdı.
 
 
 

Kalitesiyle, aromasıyla, tadıyla dünyanın bütün zeytinyağlarıyla yarışan Aydın zeytinyağını tanıtmak amacıyla düzenlenen "Zeytinyağı Günleri" Zincirli Han'da yapılan törenle başladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinliğe, sağlıklı beslenme konusunda yaptığı açıklamalarla akıllara yer eden Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi kadın mehteran takımı ve kadın zeybek ekibinin gösterileriyle başlayan etkinlikte Büyükşehir Belediyesi şef aşçısı Örsan Aksu katılımcılara ikram edilmek üzere zeytinyağlı yemekler hazırladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Prof. Dr. Canan Karatay şef Aksu'dan yemekler hakkında bilgi aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çeçioğlu, Karatay Hoca'ya Aydın zeytinyağıyla ilgili bilgi verdi. Aydın zeytinyağının dünyanın en kaliteli, aroması en yüksek zeytinyağı olduğunu belirten ve bu konuda iddialı olduğunu söyleyen Çeçioğlu, "Aydın'da boş bulduğum her bir toprağa zeytin fidesi dikmiştim. Suladık, büyüttük, meyvesini topladık ve soğuk sıkım 0.5 asit zeytinyağı haline getirdik" dedi.

 

"ZEYTİN MİLLİ BİR SERVETTİR"

Prof. Dr. Karatay, zeytinyağını "Doğanın biz yetişkinlere bahşettiği ana sütüdür" diye nitelendirerek Çerçioğlu'nu takdir etti. Zeytinin çok önemli bir yatırım olduğuna dikkati çeken Karatay, "Nazım Hikmet diyor ki: 70 yaşında olsanız dahi zeytin ekeceksiniz. Zeytin milli bir servettir. Her yaşlının ve de yoğun bakımda tedavi gören hastaların mutlaka bir kahve fincanı zeytinyağı içmesi lazım" diyerek bağırsaklara olan faydasını es geçmedi. Her konuşmasında söylediği "İstikbal bağırsaklarımızdadır" sözünü yineledi.

 

"HAKİKİ ZEYTİNYAĞI BOĞAZI YAKAR"

Başkan Çerçioğlu, Karatay'a zeytinyağı ikram ederek yağ bardağını Karatay'ın sağlığına kaldırdı. Zeytinyağın tadına bakan Karatay, çok lezzetli bulduğunu, aromasının çok güzel olduğunu söyleyerek, "Boğazım yandı. Çünkü hakiki zeytinyağı rafine olmamış, virgin zeytinyağı boğazı yakar" diye konuştu. Çerçioğlu iç piyasada zeytinyağı tüketiminin çok az olduğunu vurgularken Karatay bunun sebebini şu şekilde açıkladı:

"50-60 senedir piyasaya trans yağlar sürmek isteyen firmalar, bizleri Egemizin, ülkemizin en sağlıklı, en doğal kaynağı olan bu sağlıklı meyveden mahrum bırakmıştır."

 

AYDIN ZEYTİNYAĞINA ÖVGÜLER YAĞDIRDI

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyen Karatay, zeytinin aslında bir meyve olduğunu, zeytinyağının da bilinenin aksine doğal bir meyve suyu olduğunu ifade etti. Zeytinyağını herkesin içmesi gerektiğini söyleyen Karatay, Aydın zeytinyağına övgüler yağdırarak Kuzey Egede üretilen zeytinlerle kıyasladı:

"Geçen hafta Ezine'deydim. İlaçlamayın diyorum. 'Biz ilaçlamadan yapamıyoruz' diyorlar. Eskiden ilaç mı vardı? Zararlılarla mücadele için hiçbir şey önermiyorum. Bin tane toplayacaklarına yüz tane toplasınlar. Sağlıklı olsun."

Konuşmaların ardından Zincirli Han Restoran'a geçen katılımcılar, zeytinyağlı yöresel lezzetlerin tadına baktı

(ÖZER DUMRUL)

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ