ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,589
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara4/9 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
0888 İLE BAŞLAYAN NUMARALARA DİKKAT
20 Nisan 2018 / 14:58
0888 ile başlayan numaralardan gelen mesajlara geri dönüş yapanlar, kötü haberi ay sonunda aldılar.
 
 
 

Banka masraflarını geri alma, kredi kartı borcunu kapatma gibi vaatlerle atılan acil kodlu mesajlara geri dönüş yapanlar, binlerce liralık telefon faturalarıyla karşılaştılar.

Farklı tekniklerle vatandaşların cebindeki paralara göz diken dolandırıcılar, yurtdışından mesaj atma yoluna yöneldiler. Banka ya da hukuk bürosu gibi davranarak 0888 ile başlayan telefon numaralarından Türkiye’de yaşayan insanlara acil kodlu mesajlar gönderen dolandırıcılar, abonelere binlerce liralık telefon faturalarına mal oldular.

Çiçekçilik yapan ve yeni dolandırıcılığın mağdurlarından olan Mutlu Hanım, bir arkadaşının telefonuna gelen mesaj üzerine, 08882984146 numaralı telefon hattını aradığını ve arama sonrasında faturasına 300 TL yansıtıldığını belirterek, mağdur olduğunu söyledi. Benzer yollarla dolandırılanların sayısının arttığını belirten Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, vatandaşlara bu tür dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Profesyoneller tarafından hazırlanılmış kısa mesajlarla tüketicilerin mağdur edildiğini söyleyen Küçük, “Bu dolandırıcılar yurtdışından aldıkları hatlarla vatandaşa mesaj yolluyor. Mesajda verilen numaralara dönüş yapan kişiler dakikası 20 TL gibi üst fiyatlarla konuşup astronomik faturalara maruz kalıyor. GSM operatörleri ve Bilgi Teknolojileri Kurumu da abonelerini korumalı” diye konuştu.

Yurtdışından gelen aramalara geri dönülmemesi gerektiğinin altını çizen Levent Küçük, dolandırıcılara numaraların yurtiçinde çalışan şirketler tarafından verildiğini ve kullanıcı izni dışında böyle satışların yapılmasının yasak olduğunu belirtti. Kullanıcılarının telefon numaralarını yurtdışına satan şirketlerin 1 milyon liraya kadar para cezasına çarptırılabileceklerini hatırlatan uzmanlar, mağdur olanların şikayetçi olmaları gerektiklerini söyledi.

(ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ