ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,125
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın10/16 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
''KAÇACAK DELİK ARAYACAKSIN''
22 Nisan 2018 / 00:39
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "24 Haziran'da, bu memleket seni öyle bir hoplatacak ki kaçacak delik arayacaksın" ded
 
 
 

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Sultanhisar Sosyal ve Spor Tesisleri temel atma töreninde konuşan CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, AK Parti iktidarı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Milletvekili Baydar, AK Parti iktidarının ülkeyi batırdığı için erken seçim kararı aldığını savunarak, "Durup dururken bu 24 Haziran nereden çıktı? Ne oldu söyleyin bakayım bana? Ne oldu da birden 24 Haziran'da seçim yapmak istedi? Düğün erkene alınmış ise gelin hamile olmasın? Ne gibi gebeliğiniz var söyleyin bana? Hanginiz gelinsiniz, hanginiz damatsınız belli değil. Ne gebeliğiniz var? Dolar olmuş 4 lira. Geldiklerinde 1,5 liraydı. Euro oldu 5 lira, benzin oldu 6 lira. Daha ne olacak? Memleketi batırdınız, duvara toslattınız. Bir de bir afra bir tafra 'Türkiye şöyle uçuyor, Türkiye böyle uçuyor.' Türkiye nereye uçuyor ya? Duvara toslamasa, sen 1,5 yıl önce seçim yapar mısın? Niye yapıyorsun bakayım? Aydın milletvekili olarak söylüyorum; Sultanhisar'dan 24 Haziran'da seni, bütün aileni ve ne kadar yanında yiyip içen varsa, ne kadar yanında memleketin her türlü parasını, pulunu çalıp çırpan varsa elimizde süpürge, süpürmezsek namerdiz" dedi.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e daha önce girmesi gerektiğini ifade eden Baydar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakın Afrin'e girdiler. Afrin'e çok daha önce girmeleri lazımdı. Biz dedik ki 'Türk Silahlı Kuvvetleri terör örgütüyle mücadelede ne yapması gerekiyorsa, biz CHP olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yanındayız.' Oyaladılar, oyaladılar, çünkü Amerika'dan korkuyorlar. En sonunda bir boşluk bulup, azıcık Rusya'yı arkalarına aldılar girdiler. Şimdi herkes diyor ki 'Afrin'den çıkın.' Ondan sonra Amerika'dan bir karar çıktı. Diyorlar ki 'Kardeşim, sen Afrin'den çıkmazsan, Rusya'dan da aldığın o F400'leri almaya devam edersen, sana biz F35'lerin parasını ödedin ama onları vermeyeceğiz, sana ambargo uygulayacağız.' Şimdi Afrin'den çıkacak."

 

Baydar, AK Parti iktidarının, Türkiye'yi yönetemez hale geldiği için erkene seçime gittiğini öne sürerek, şunları kaydetti:

"Sen meydan meydan bağırıp 'Bu memleketin gündeminde, bu hükümetin gündeminde erken seçim yoktur, o aciz ülkelerin sorunudur, aciz hükümetlerin sorunudur' demiyor muydun? Neden oldu bu? Bunlar 2002'de geldiklerinde Türkiye'nin iç ve dış borçları toplamı 150 milyar dolardı. Şimdi 483 milyar dolar. Bu yıl ödememiz gereken borç faizi, 20 milyar dolar. Peki, Türkiye'nin hazinesinde, merkez bankasında, bizim kendi paramız 22 milyar dolar kaldı. Dağıta dağıta, 'yok saray yapacağım, yok onu yapacağım' derken para kalmadı. Kasa tam takır kuru bakır oldu. Neden? Çünkü artık bunlar itibar edilmiyor. Doğan her çocuk 2002'de yaklaşık bin 900 dolar borçlu doğuyordu, bugün 6 bin dolar borçlu doğuyor. Ondan sonra bunları dinliyorsunuz 'Vay Türkiye'yi böyle hoplattık, vay böyle hoplattık' diyorlar. Hiç merak etme, bu 24 Haziran'da, bu memleket seni öyle bir hoplatacak ki kaçacak delik arayacaksın."

 

CHP olarak, Cumhurbaşkanı adaylarını Salı günü belirleyeceklerini açıklayan Baydar, milletvekilli adaylarının da belirlenmesinin ardından, erken seçim çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Baydar, partisinin 24 Haziran'da iktidara geleceğini iddia ederek, iktidar olarak yapacakları 4 konu olduğunu ifade etti.

 

Milletvekili Baydar, "Birincisi vatandaşın milli gelirden pay almasını anayasanın emri haline getireceğiz. Ne yapacağız? Kömür dağıtma, o dağıtma bu dağıtma yok. 10 bin dolar mı vatandaşın milli geliri? Diyeceğiz ki ‘Kardeşim 2 bin dolar senin hakkın, bunu güle güle harca, ister kömür al, ister seker al, isterse çocuğuna pantolon al.' İkincisi, herkesin en önemli sorunu eğitim. Eğitimi bedava yapacağız. Eğitim, özel okul ve vakıf üniversitesi, bunların hepsinin parasını devlet ödeyecek. 3,5 milyon Suriyeliye bakıyorum, maaş bağlıyorum, yediriyorum, içiriyorum. Benim, 3 milyon üniversite öğrencim var, onlara mı bakacağım? Onların hepsinin yurtları da bedava olacak. Üçüncüsü emekçilerimiz çok iyi bilir. Bunlar diyorlar ya ‘Sağlık bedava.’ Sağlık bedava mı? Koyuyorsunuz kartı ay başında, maaş bin 620 lira. Ama bir bakıyorsunuz 940 lira. Ne oldu? Yok eczaneden kesilmiş, yok oradan kesilmiş yok buradan kesilmiş. Milleti soyuyorlar. Sağlığı da ilacı da bedava yapacağız. Dördüncüsü bölgesel tarımsal ürünler, stratejik tarım ürünleri sübvanse edilecek. Aydın'da üç tane konumuz var. Nedir onlar? Zeytin, incir, pamuk. Diyelim ki vatandaş inciri 5 liraya satıyor, devlet diyecek ki 'Kardeşim kaliteli üret 2 lira da ben sana veriyorum.' Bu böyle olacak. Vatandaşın, çiftçinin malının para etmesi devlet tarafından sağlanacak" dedi.

 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun 2019 yerel seçimlerinde, karşısına çıkacak adayların boylarının ölçüsünü alacağını savunan Baydar, şunları dedi:

"Yerel seçimlere de bir yıldan daha az bir zaman kaldı. Buradan AKP'ye ve diğer partilere söylüyorum; yüreğiniz yetiyorsa karşısına aday olarak çıkın. Milletvekilleri 'Yok şunu yaptı, yok bunu yapmadı’ diye ötüp duruyorlar. Yürekleri yetiyorsa, karşısına aday olarak çıkarlar, boylarının ölçüsünü alırlar. Daha önce çünkü boylarının ölçüsünü verdik. 2014 yılında aldık elimize metreyi, güzelce boylarını ölçüp kenara koyduk. Aynısını bir yıl sonra 30 Mart 2019 yerel seçimlerinde de yapacağız." (ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ