ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/14 ºC
Ankara1/6 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir8/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDIN'DA HAL İSYANI YAŞANIYOR
24 Nisan 2018 / 19:16
Aydın'da, Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde Toptancı Hali yapmayı planladığı Hazine arazisinin, Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesi tepki çekti. Halciler, bu alanın Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesi için Valiliğe çağrıda bulundu.
 
 
 

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde, Aydın Toptancı Hali yapmayı planladığı Efeler İlçesi Kardeşköy Mahallesi'ndeki 80 bin 600 metrekarelik Hazine arazisini, Aydın Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Eğitim Kampüsü yapması şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na devretti.

Acarlar Hali Komisyoncuları ve Pazarcıları Koruma Derneği Başkanı Aşkın Şimşek, Aydın'daki halciler olarak, bu karara bir anlam veremediklerini söyledi. Bu arazinin, Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi için Aydın Valiliği'ne çağrıda bulunan Şimşek, Toplantı Hali'nin yapılması halinde, Aydın ekonomisine çok ciddi katkısı olacağına işaret etti.

Aydın Toptancı Hali Projesi'nin Aydın'ın çiftçisi, halcisi ve pazarcısı için büyük önem arz ettiğini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu projenin yapılmasına, 2014 yılında Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin tamamı onay verdi. Hatta ve hatta AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri de, bu halin yapılmasına destek veren açıklamalar yaptı. Ama bir tek Aydın Valiliği, yaklaşık 1 milyon 100 bin nüfusa sahip olan Aydın’da yaşayan bütün çiftçinin, pazarcının ve halcinin hayata geçmesini beklediği bu halin yerini Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi. Aydın’daki halciler olarak, biz bunu alamıyoruz. Alınan bu karar bütün Aydınlıyı olumsuz etkilemiştir."

Aydın'daki hallerde, dükkanların çoğunun mevsimlik olarak hizmet verdiğini dile getiren Şimşek, "Hal dükkanlarının kapalı olması, milli servetin göz göre göre yok olmasıdır. Esnafımızın sadece sezonluk 2 ay çalışmasını değil yıl boyunca çalışmasını istiyoruz. Bu, Aydın Toptancı Hali Projesi ile mümkün olacak. Halcilerimiz bu projeyle bir araya gelecek ve ürün çeşitliliğimiz artacak. Örneğin diğer illerden Acarlar Hali'ne sebze meyve almaya gelen olmuyor çünkü çeşit yok. Bu hal yapılırsa Aydın'ın can damarı olacak ve iddia ediyorum Aydın, 5 yıl sonra halcilikte ikinci bir Antalya olacak. Aydın, tarım kenti ve tarımla kazanacak. 12 ay boyunca mevsim koşulları Aydın'da tarım yapmaya çok elverişli. Antalya ve Mersin'deki gibi her yıl fırtına da olmuyor. Aydın Toptancı Hali ile birlikte Aydın’da çok geniş alanlarda seracılığın da yapılmaya başlanacağına inanıyorum" dedi. Söz konusu alanın üzerinden yüksek gerilim hattı geçtiğini dile getiren Şimşek, bundan dolayı o alanda Eğitim Kampüsü yapılamayacağını iddia etti.( ÖZER DUMRUL)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ