ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-2/10 ºC
İstanbul3/10 ºC
İzmir2/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açlık Grevi Zafer Üskül'ü Harekete Geçirdi
03 Nisan 2009 / 12:06
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Erzurum Ceza ve Tutukevindeki mahkumların bir süredir sürdürdüğü açlık grevini sona erdirmek için bugün Erzurum'a gidecek.
Üskül, Erzurum'a gitmeden önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum cezaevinde açlık grevi yapıldığına ilişkin haberlerin basında yer alması ve komisyonlarına da başvuru yapılması üzerine Erzurum'a giderek, iddiaları yerinde incelemeye karar verdiğini ifade etti.
Zafer Üskül, ''Ceza ve tutukevlerine ilişkin alt komisyon bütün cezaevlerini inceliyor. Ancak, alt komisyonun görevlendirilmesine kadar bir sürenin geçeceğini düşünerek ve açlık grevinin de acil bir durum olması nedeniyle, Komisyon Başkanı olarak ben Erzurum'a gitmeye karar verdim'' dedi.
Erzurum'daki cezaevinde incelemeler yapacağını, durumu yerinde tespit edeceğini, cezaevi müdürü, savcısı ve açlık grevi yapanlarla görüşeceğini, sorunları saptamaya çalışacağını ve çözülebilecek sorunlar konusunda da yöneticilerle görüşeceğini belirten Üskül, ''Umarım, açlık grevinin sonlandırılması konusunda etkili olabilirim, çözüm olanakları yaratabilirim'' diye konuştu.
Batman Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerinin de komisyonlarına başvurarak, 3 günlük dayanışma açlık grevi yapacaklarını belirttiklerini ifade eden Üskül, "Tutuklu ve hükümlüler, haklarının verilmediği konusunda iddialarda bulunuyorlar. Daha kaliteli yemek çıkmasını ve kantinde daha çok çeşidin bulundurulmasını istiyorlar. Haftada 10 saat ortak görüşme ve spor yapma imkanı sağlanmasıyla, aileleriyle Kürtçe konuşma talepleri de var" diye konuştu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ