ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül, NATO zirvesi için Almanya'ya gitti
03 Nisan 2009 / 14:39
Güvenlik Deklarasyonu'nu Açıklayacağız
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO'nun 60. Yıl Dönümü Zirvesi'nde, örgütün 60 yıldır dayandığı temel ilkelerin devamlılığını teyit eden ve 21. yüzyıla ilişkin vizyonunu ortaya koyan İttifak Güvenliği Deklarasyonu'nu kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.
Gül, NATO'nun 60. Yıl Dönümü Zirvesi dolayısıyla Almanya ve Fransa'yı kapsayan ziyareti için Almanya'ya gitti.
Hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Gül, Devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek zirvenin tarihi nitelik taşıdığını belirterek, ''Zirve her şeyden önce kuruluşundan bu yana gerek müttefiklerin güvenliğini sağlayan gerek Avrupa, Atlantik bölgesinde ve ötesinde barışa ve istikrara katkıda bulunan NATO'nun başarılarını teyit etmek ve misyonlarını onaylamak için en büyük fırsat olacaktır'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:
"Tarihi ve törensel olmasının ötesinde bu zirvede güncel konuların görüşülmesi ve bazı mühim kararların alınması da beklenmektedir. Bu bağlamda, NATO'nun 60 yıldır dayandığı temel ilkelerin devamlılığını teyit eden ve 21. yüzyıla ilişkin vizyonunu ortaya koyan İttifak Güvenliği Deklarasyonu'nu kamuoyuna açıklayacağız. NATO'nun mevcut ve ilerde üstlenebileceği rol ve sorumluluklar çerçevesinde siyasi yönlendirme sağlayan stratejik konseptin dinlenmesine yönelik çalışmaların başlatılması için de direktifler vereceğiz.
Almanya ve Fransa'daki toplantı ve temaslarımızın ittifakın geleceğini ilgilendiren hayati konularda ülkemizin görüşlerini aktarma ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunma imkanı sağlayacağına inanıyorum."

ZİRVE'NİN GÜNDEMİ

BRÜKSEL - NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Strasbourg-Kehl zirvesi, ittifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, "kapalı bir aile toplantısı" havasında başlıyor.
İttifakın gelecek 10 yıllarda yeni güvenlik unsur ve tehditlerini nasıl göğüsleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan NATO Konseyi'nde devlet ve hükümet başkanları, "Atlantik İttifakı Deklarasyonu" belgesi yanı sıra bir ortak bildiri ve bir "Afganistan Deklarasyonu" yayımlayacak.
ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk defa katılacağı zirve sırasında Afganistan dosyası, Fransa'nın askeri kanada dönüşü, yeni NATO Genel Sekreterinin belirlenmesine ilişkin temaslar, terörizmle mücadele, Rusya ile ilişkiler, NATO-AB ilişkileri gibi konular, resmi veya gayrı resmi gündemde yer bulacak.

STRASBOURG'DA 300 KİŞİ GÖZALTINA ALDI
NATO zirvesi öncesinde Strasbourg kentinde NATO karşıtlarının düzenlediği gösterilerde yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı.
NATO karşıtlarının bugün ve yarın düzenleyecekleri gösterilere karşı, Fransız güvenlik güçleri alarma geçirildi. Zirve boyunca, Strasbourg'da 9 bin polis ve jandarma görev yapacak. Almanya tarafında ise 15 bin polis ve jandarma seferber olacak.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ