ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO Zirvesi Resmen Başladı
04 Nisan 2009 / 10:25
NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren Strasbourg-Kehl zirvesi, ittifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde çalışma yemekleriyle resmen başladı.
Zirvede Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de yer aldığı heyetle temsil ediliyor.
İttifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, dışişleri bakanları ve savunma bakanları, ayrı çalışma yemeklerinde biraraya geldiler.
Baden-Baden ve Strasbourg'da, bugün yapılacak türlü tören ve etkinliklerin ardından NATO Konseyi, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanacak.
İttifakın gelecek 10 yıllarda yeni güvenlik unsur ve tehditlerini nasıl göğüsleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan NATO Konseyi'nde devlet ve hükümet başkanları, "Atlantik İttifakı Deklarasyonu" belgesinin yanısıra bir ortak bildiri ve bir "Afganistan Deklarasyonu" yayımlayacak.
ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk kez katıldığı zirve sırasında Afganistan dosyası, Fransa'nın askeri kanada dönüşü, yeni NATO Genel Sekreteri'nin belirlenmesine ilişkin temaslar, terörizmle mücadele, Rusya ile ilişkiler, NATO-AB ilişkileri gibi konular, resmi veya gayrıresmi gündemde yer buluyor.
İttifaka yeni üye olan Arnavutluk ve Hırvatistan'ın ilk kez katıldıkları NATO zirvesi, yayımlanacak ortak bildiriyle son bulacak.

RASMUSSEN'İN ADAYLIĞINDA UZLAŞMA YOK
NATO'ya yeni genel sekreter arayışlarına ilişkin temaslar sürerken, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in adaylığı konusunda bir uzlaşma olmadığı öğrenildi.
NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren çalışma yemeğinde konunun ele alındığı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Rasmussen'in adaylığı konusunda çekinceleri dile getirdiği, bir uzlaşmanın mümkün gözükmediği, konunun bugün de ele alınacağı bildirildi.
NATO'nun yeni genel sekreterinin isminin, ''tüm ittifak üyelerinin mutabakatıyla'' belirlenmesi için 31 Temmuz'a dek zaman bulunuyor.
''GÖRÜŞMELER BUGÜN DE SÜRECEK''
NATO Sözcüsü James Appathurai dün akşamki çalışma toplantısında liderlerin yeni NATO Genel Sekreteri konusunda anlaşma sağlayamadıklarını söyledi. Sözcü, yeni genel sekreterle ilgili görüşmelerin bugün de süreceğini bildirdi. Çalışma yemeğine katılan tüm liderlerin yeni genel sekreter konusunda görüşlerini açıkladıklarını belirten sözcü, ısrarlı sorulara karşın liderlerin tavırları konusunda bilgi vermedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ