ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama'dan Türkiye'nin AB Üyeliğine Destek
06 Nisan 2009 / 10:00
ABD Başkanı Barak Obama, Avrupa Birliğine Türkiye'yi üyeliğe alması çağrısında bulunurken, bunun İslam dünyasına ''olumlu bir sinyal'' olacağını belirtti.
Obama, ABD-AB zirvesi için Prag'da 27 ülkenin bir araya geldiği öğle yemeğindeki konuşmasında, Batının İslam ülkeleriyle daha yakın ilişkiler ve işbirliği arayışında olması gerektiğini söyledi.
ABD Başkanı, konuşmasında, ''Türkiye'yi Avrupa Birliğine almak bu yönde önemli bir işaret olacaktır'' dedi.

AB KOMİSYONU MEMNUNİYET DUYDU
Avrupa Komisyonu, Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine güçlü destek vermesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Prag'da yapılan ABD-AB zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Başkan Obama'nın açıklamalarından çok memnun olduğunu söyledi. Barroso, "Türkiye ile tam üyelik müzakereleri sürecini başlattıklarını" hatırlattı.

"BU KONUDA KARAR VERMEK AB'YE DÜŞER"
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'nin AB'ye alınması yönündeki çağrısının ardından TF1 kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıktığını tekrarladı ve ''Başkan Obama ile dirsek dirseğe çalışıyorum, ama AB konusu söz konusu olduğunda buna karar vermek AB üyelerine düşer'' diye konuştu.
Türkiye'nin üyeliğine hep karşı çıktığını ve bu tavrını sürdürdüğünü belirten Sarkozy, ''AB üyesi ülkelerin büyük bir çoğunluğunun da Fransa'nın tavrı çizgisinde olduğunu sanıyorum. Türkiye çok büyük bir ülke, hem Avrupa'nın, hem de ABD'nin müttefiki. İmtiyazlı bir ortak olarak kalmalıdır, tavrım değişmedi'' dedi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten sonra, "Hiçbir şey kararlaştırılmış değil. İmtiyazlı ortaklık da seçenektir" dedi.
AB-ABD zirvesinin yapıldığı Prag'da gazetecilerle konuşan Merkel, Türkiye konusundaki çekincesini sürdürdü ve Obama'nın Türkiye ile ilgili sözlerinin "Amerikan geleneği" olduğunu söyledi.
"Müslüman dünyası ve özellikle de Türkiye ile yakın ilişkiler bizim için ilginç bir şey" diyen Merkel, "Ancak bunun alacağı şekli, yani tam üyelik mi, imtiyazlı ortaklık mı olacağı konusunu halen tartışmaktayız" ifadesini kullandı.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ