ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fırlatılan, İletişim Uydusu
06 Nisan 2009 / 10:13
Kuzey Kore, uzun menzilli füze denemesi olduğu endişelerine yol açan çok başlıklı roketle uzaya gönderdiği uydudan ilk yayına başladığını bildirdi.
Kuzey Kore haber ajansı KCNA, Kuzey Kore bilim adamlarının "Unha-2 roketiyle uzaya taşınan Kwangmyongsong-2 iletişim uydusunu" başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdiklerini, uydunun Kuzey Kore'nin kurucu liderleri General Kim Jong-il ile General Kim İl-sung için yazılan şarkıları yayımlamaya başladığını belirtti.
Üç aşamalı Unha-2 roketinin Hwadae'de bulunan Tonghae uydu fırlatma merkezinden yerel saatle 11.20'de (TSİ 05.20) fırlatıldığı ve fırlatıldıktan 9 dakika 2 saniye sonra uydunun yörüngeye yerleştiği kaydedilen açıklamada, uydunun yeri ve konumuna ilişkin ayrıntılı teknik bilgi de verildi.
Kuzey Kore'nin iletişim uydusu fırlattığını açıklamasına karşın, ABD ve müttefikleri, bu girişimin Pyonyang rejiminin uzun menzilli füze teknolojisini test etmeye yönelik bir kılıf olduğu tahminiyle Kuzey Kore'nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini düşünüyor.

"GERÇEKTEN DE UYDU TAŞIYOR GİBİ GÖRÜNÜYOR"
İlk olarak Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlattığı iddiasını ortaya atan Güney Kore'den daha sonra yapılan açıklamada da "fırlatılan füzenin gerçekten uydu taşıyor gibi göründüğünü" bildirildi.
Güney Kore Dışişleri Bakanı Yu Myung-hwan, ''Kuzey Kore bir uydu fırlatmayı denemiş gibi görünüyor, ama fırlatmanın başarılı olup olmadığı ayrıntılı inceleme yapılmadan bilinemez'' dedi.
Güney Koreli Bakan, uydunun yörüngesine yerleşip yerleşmediğini de henüz belirleyemediklerini kaydetti.
Kuzey Kore'nin füze mi, yoksa uydu mu fırlattığını kısa sürede saptamanın zor olduğuna, çünkü her iki işlemin de aynı teknolojiyle işlediğine dikkat çekiliyor.
Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Japonya Dışişleri Bakanı Hirofumi Nakasone ile Kuzey Kore'nin füzesini görüştüğü bildirildi.
Japonya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, iki bakanın Kuzey Kore'nin füzesi hakkında açık ve kararlı bir tavrın benimsenmesi gereği üzerinde durdukları ifade edildi.

"KUZEY KORE UYDUSUNU YÖRÜNGEYE OTURTAMADI"
ABD Kuzey Askeri Komutanlığı ve Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı, Kuzey Kore'nin fırlattığı uyduyu yörüngeye oturtamadığını açıkladı.
Yapılan kısa açıklamada, füzenin birinci aşamasının Japon Denizi'ne, diğer aşamalarının da Büyük Okyanus'a düştüğü belirtildi.

ABD VE AB'DEN KUZEY KORE UYARISI
Öte yandan, ABD ve Avrupa Birliği, Kuzey Kore'nin füze denemesinin komşuları için tehdit oluşturduğunu bildirdiler.
Çek Cumhuriyeti'nde bir araya gelen ABD ve AB liderlerinin yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kore'ye tüm nükleer silahları terk etmesi ve "tehdit eden davranışlardan" vazgeçmesi çağrısı yer aldı.

BAN'DAN ELEŞTİRİ
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Kuzey Kore'nin füze denemesinin bölgede barışa, istikrara ve diyalog çabalarına hizmet etmediğini belirtti.
Genel Sekreter Ban, yayımladığı yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin uluslararası toplumun kendisine füze denemesi yapmaması yönündeki çağrıyı dikkate almamasını eleştirdi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI
BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından dün acil talebiyle toplandı.
Japonya'nın isteğiyle toplanan Konsey somut bir karar alamadı, ancak toplantılara devam etmeyi kararlaştırdı.
Konseyin dönem başkanı Meksika'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Claude Heller, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin füzeyi uzaya fırlatmasının ciddi bir durum yarattığını belirterek, Konsey'in, Kuzey Kore'ye vereceği uygun yanıtı belirlemek amacıyla danışma toplantılarına devam edeceğini bildirdi.
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice da Kuzey Kore'nin füzeyi fırlatmasının başlı başına BM Güvenlik Konseyi'nin 1718 sayılı kararı ihlal ettiğini belirterek, ABD'nin, Konsey'in bu gelişme karşısında yeni bir karar kabul etmesi gerektiğine inandığını söyledi.
Japon Büyükelçi Yukio Takasu da Konsey'in bu durum karşısında Kuzey Kore'ye ''açık, güçlü ve ortak'' yanıt vermesi gerektiğini kaydetti.
Çin'in BM Daimi Temsilcisi Yesui Zhang ise tarafları ılımlı davranmaya davet ettiklerini ve Konsey'in tepkisinin de aynı şekilde ''dikkatli ve orantılı'' olması gerektiğini ifade etti.

''SON DERECE TAHRİK EDİCİ''
NATO, Kuzey Kore'nin iletişim uydusu taşıyan füze fırlattığı yolundaki açıklamasının ardından, bu girişimi "son derece tahrik edici" olarak nitelendirdi.
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, bu olayın bölge içinde ve dışında Kuzey Kore'ye yönelik endişeleri artıracağını ve bu ülkenin nükleer programına ilişkin altılı müzakereleri karmaşık hale getireceğini belirtti.

TÜRKİYE: FÜZE DENEMESİ ENDİŞEYLE KARŞILANMIŞTIR
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin iletişim uydusu taşıyan füze fırlatmasının endişeyle karşılandığını bildirdi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi'nin konuya müdahil olmasına yol açan, "deneysel iletişim uydusu" olarak tanımladığı bir füze denemesi yapmasının endişeyle karşılandığı belirtildi.
Açıklamada, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, uluslararası toplumun, bu konuda ortak bir tutum benimseme yolunda ortaya koyduğu çabanın desteklendiği kaydedildi ve "Tarafların bölgede barış ve istikrar için iyi niyetle yürütülen çabalara katkı sağlamayacak adımlardan kaçınmalarını arzuluyoruz" ifadesi kullanıldı.

RUSYA'DAN SÜKUNETİ KORUMA ÇAĞRISI
Rusya, uluslararası topluma, BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatması konusunu ele alırken, "dengeli bir yaklaşım sergilemesi ve ihtiyatlı davranması" çağrısında bulundu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ