ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli Helikoptere İlgi Artıyor
06 Nisan 2009 / 10:15
TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş tarafından yürütülen Genel Maksat Helikopter Tedarik Projesi kapsamında üretilecek helikopterlerin sayısı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Özel Kuvvetler Komutanlığının ek talebi üzerine 78'den 109'a yükseltildi.
F-16 savaş uçakları ile adını dünyanın önde gelen savunma sanayi şirketleri arasına yazdırmayı başaran TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş, Genel Maksat Helikopter Tedarik Projesi ile ilgili çalışmalarını hızla sürdürüyor.
Proje kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına 20, Hava Kuvvetleri Komutanlığına 6, Jandarma Genel Komutanlığına 30, Çevre ve Orman Bakanlığına 20, Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanlığına da 2 adet helikopter verilecek.
Toplam 78 adet üretilmesi planlanan helikopterler için Emniyet Genel Müdürlüğü 20, Özel Kuvvetler Komutanlığı da 11 adet ek talepte bulundu. Bunun üzerine üretilecek helikopterlerin sayısı 109'a yükseltildi. TUSAŞ yetkilileri, talep gelmesi halinde özel şirketler için de helikopter üretileceğini bildirdi.
Azami ölçüde yerli imkanlar kullanılarak, TAI'nin Ankara'daki mevcut tesislerinde üretilecek olan helikopterler, hava sıcaklığından etkilenmeden yüksek irtifada ve gece şartlarında uçuş yapabilecek, muharebe sahasında personel ve malzeme naklinin yanı sıra insani yardım, doğal afetlerde arama-kurtarma, elektronik harbe karşı koyma ile ambulans gibi özel görevlerde de kullanılabilecek.
Helikopterler için gerekli olan finansman Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme Fonu kaynaklarından karşılanacak.


DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ