ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barack Obama Anıtkabir'de
06 Nisan 2009 / 11:15
BARACK OBAMA ANITKABİR'DE
ABD Başkanı Barack Obama, ziyaretinin ilk durağı olan Ankara'daki temaslarına sabah Anıtkabir'i ziyaret ederek başladı. ABD Başkanı Obama'nın önünde askerler üzerinde ABD Başkanı yazan kırmızı-beyaz bir çelenk taşıdı.

Atatürk'ün mozelesine çelenk koyan Obama, saygı duruşunda bulundu. Obama'ya Anıtkabir ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül'ün korumaları da eşlik etti.

Obama daha sonra Misak'i Milli kulesine gelerek Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Obama Anıtkabir özel defterine,

"Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda bulunmaktan onur duydum. Cesaretle Türk halkına demokrasi yolunu gösteren ulu önderin huzurunda saygıyla anıyorum.

Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlenmesini amaçlıyorum. Atatürk'ün gösterdiği yolda yüksek domakrasi yolunda yürüyen Türkiye'yi destekliyoruz."

Obama mesajını "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözleriyle bitirdi.

Obama Anıtkabir ziyaretini tamamlayarak Anıtkabir'den ayrıldı. Gençlik Cadesi ve Akadeniz Cadesi güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapatıldı. Yolun her 50 metresinde 1 polis konuşlandırılmış durumda...

Ziyaretin Ankara ayağında siyasi, İstanbul ayağında turistik temaslar var.

ÖNCE KÖŞK'E SONRA MECLİS'E

Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanacak olan Obama, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyecek.

MECLİS'TEKİ PROGRAM

Temasları çerçevesinde TBMM'yi de ziyaret edecek olan Obama, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderleriyle görüşerek, TBMM Genel Kurulu'na hitap edecek.

Türkiye'ye ziyaretinin 1,5 saatini Mecliste geçirecek olan Obama, Köksal Toptan ile 15 dakika baş başa görüşecek. Görüşmelerde Toptan, bulunmayacak.

Obama, Toptan'ın makam odasında ayrıca sırasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüş alışverişinde bulunacak.

TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında özel gündemle toplanacak.

Obama, parti liderleriyle başbaşa yapacağı görüşmenin ardından, Genel Kurul'a geçerek 45 dakika olarak planlanan konuşmasını yapacak

Cumhurbaşkanı Gül'ün de ABD Başkanı Obama'yı dinlemek üzere, TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

Obama'nın konuşmasını 165 yabancı basın mensubu ile TBMM'de görev yapan 200'e yakın Türk basın mensubu, basın locasından izleyecek. Obama'nın TBMM ziyareti nedeniyle Meclise ziyaretçi alınmayacak.

Barack Obama, daha sonra Başbakanlık binasına geçerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Obama ve Erdoğan'ın da görüşmelerinin ardından basına hitap etmeleri öngörülüyor.

İSTANBUL'DAKİ TEMASLARI

ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan'ın akşam saatlerinde birlikte İstanbul'a geçmesi bekleniyor.

ABD Başkanı, Medeniyetler İttifakı Forumu'nun Dolmabahçe Sarayı'ndaki yemeğine katılacak.

Barack Obama, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Ayasofya ve Sultanahmet Cami'ni ziyaret edecek.

GENÇLERLE BULUŞMA

Obama, İslam Eserleri Müzesi'nde öğrencilerle bir araya geldikten sonra öğle saatlerinde Türkiye'den ayrılacak.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ