ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 Nisan Avukatlar Günü
06 Nisan 2009 / 16:23
Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, kontrolsüz şekilde, hiçbir alt yapısı olmaksızın açılan ve sayıları 50'yi bulan Hukuk Fakültelerinin eğitim kalitesinin düştüğünü, bunun sonucu olarak da nitelikli hukukçu yetişmediğini öne sürdü
Germen, Aydın Barosu'na kayıtlı bir grup avukatla birlikte ''5 Nisan Avukatlar Günü'' dolayısıyla Atatürk Meydanı'nda Atatürk Anıtına çelenk sunarak, saygı duruşunda bulundu.
Germen, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Savunma, meslek sorunları, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve hukuk devleti alanındaki sorunların halen devam ettiğini'' söyledi.
Germen, evrensel yasalar, insan hakları sözleşmesi, Türkiye'deki yasalarla savunmaya, savunmayı temsil eden avukatlara verilen hak ve yetkilerin geliştirilmesi gerektiğini, ancak son zamanlarda uygulama ve yasaya aykırı yönetmeliklerle savunma hakkı ve yetkilerinin daraltılıp, kısıtlanmaya çalışıldığını iddia etti.
Avukatlık mesleğinden alınan her yetkinin, savunma hakkına vurulmuş bir darbe olduğunu ifade eden Germen, şunları kaydetti:
''Mesleğimizle ilgili yapılan her türlü haksız uygulamalara karşı Aydın Barosu olarak, bugüne kadar ki mücadelemiz bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Bu mücadelede meslektaşlarımızın birlik, beraberlik içinde bugüne kadar olduğu gibi Baroyla birlikte mücadeleye katkı yapacaklarına inancımız tamdır.
Ülke ve meslek sorunlarına kayıtsız kalmayan Aydın Barosu siyasi iktidarın yargıda gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği fakat hiçbir gerçekçi adım göremediği sorunların gün geçtikçe yargıyı ve avukatlık mesleğini nasıl içinden çıkılmaz durumlara soktuğunu kaygıyla izlemektedir.
Yürürlüğe sokulmak istenen Arabuluculuk Yasa Tasarısı ile yargısal yetki, hukuk fakültesi mezunu olmayan, yargısal faaliyet yürütmeyen kişilere devredilmek istenilmektedir. Kontrolsüz bir şekilde hiç bir altyapısı olmaksızın açılan ve sayısı 50'yi bulan Hukuk Fakültelerinin eğitim kalitesi düşmekte, bu da nitelikli hukukçu yetişmemesine neden olmaktadır. Diğer taraftan bu kadar çok Hukuk Fakültesi mezununun en kolay şekilde kazanılabilen meslek olarak avukatlık mesleğine yönelmesi, meslekteki erozyonu ve sapmaları arttırmaktadır. Bu nedenle, bir gecede kaldırılan avukatlık sınavının yeniden, mutlaka zorunlu hale getirilmesi şarttır.''
Germen, son yıllarda mesleğini ifa ederken saldırıya uğrayan ve hatta hayatını kaybeden avukatlarla ilgili olarak Hakim ve Savcıların daha duyarlı olmalarını ve bu konuda yetkililerin daha etkin önlemler almalarını beklediklerini sözlerine ekledi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ