ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargıdaki Sorunlar
06 Nisan 2009 / 16:26
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, bugün Türk yargısının gerçekten çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.
Gerçeker, Gazi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde ''Türk Ceza Hukuku Bağlamında Adli Bilimler Alanında Bilirkişilik'' konulu sempozyumun açılışında, "Maalesef yargı bağımsızlığını daha ileriye götürmek yerine, geriye götürecek bir takım öneriler gündeme getirilmeye çalışılmaktadır. Ben bütün bu sorunların hakimiyle savcısıyla, avukatıyla, üniversitelerin değerli öğretim üyeleriyle birlikte iş birliği içinde aşılacağına inanıyorum" dedi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti anlamında adil yargılanma için tüm kurum ve kuruluşlarca ortak adımların atılmasının zorunlu olduğunu ifade ederek, Barolar Birliğinin hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını ilgilendiren konularda her tür çağrıya olumlu yanıt verdiğini söyledi. Özok, şunları kaydetti:
''Çoğu yetkili siyasetçilerimiz bunu pek anlamıyorlar. Dün sayın Cemil Çiçek'in sözünü doğrusu bir talihsizlik olarak nitelendiriyoruz. Türkiye Barolar Birliği hep hukuk siyaseti, hep hukuk politikası yapmıştır. Hukukun olduğu her yerde hukukun üstünlüğünü, hukuk devletini savunmuştur. Onun dışında hiçbir günlük olayla ya da politikayla ilgilenmez. Bundan böyle de aynı duyarlılığı ve aynı bilinci göstereceğimizi bu kürsüden tüm dostlarıma yineliyorum.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ