ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Görüşüm Değişmedi
06 Nisan 2009 / 16:29
ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları hakkında görüşünün değişmediğini ancak Türkiye ile Ermenistan arasındaki müzakerelerin boşa çıkmasını istemediğini söyledi.

Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Obama, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi.
ABD Başkanı, 1 saat 20 dakika süren görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Ermeni iddialarıyla ilgili görüşlerini değiştirip değiştirmediğinin sorulması üzerine, "Görüşüm değişmedi. Cumhurbaşkanı Gül'ün liderliğinde, Ermenistan ve Türkiye arasındaki konuların çözümü için müzakerelerin yürütüldüğünü görmek bize cesaret veriyor" dedi.
Obama, bu konuda kendi görüşlerine odaklanılmak yerine, Türk ve Ermenilerin görüşlerine odaklanılması gerektiğini söyledi. Geçmişte zor ve trajik olaylar yaşandığını belirten Obama, "Bütün dünya bu konuyu çözüme ulaştırmaya çalışırken Türkiye'yi cesaretlendirmeli ve mümkün olduğunca yapıcı bir tutum sergilemeli" diye konuştu.
ABD Başkanı, Avrupa seyahatini Türkiye'de bitirerek, Türkiye'nin önemini vurgulamak istediğini de belirtti.
Gül ve Erdoğan'ın kendisini etkilediğini ifade eden Obama, "Bunların sonucu olarak birlikte çalışmamız ve bunun getirecekleri beni heyecanlandırıyor" diye konuştu.
Ele alınan konular arasında geniş kapsamıyla terörizmin de bulunduğunu belirten Obama, bu kapsamda ABD'nin Türkiye'ye verdiği desteği tekrar dile getirdiğini ve bundan sonra Türkiye'nin karşı karşıya kalabileceği terör tehdidine karşı destek vermeyi sürdüreceklerini söylediğini bildirdi.

"TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİ SÜRECEK"
Cumhurbaşkanı Gül de Türkiye ve ABD'nin büyük bir anlayış içerisinde çalıştığını belirterek, terörle mücadelenin her iki ülkenin de en önemli konularından biri olduğunu, bu konuda şimdiye kadar yapılan işbirliğini daha güçlü bir şekilde ileri taşıyacaklarını söyledi.
Obama'nın ABD'li bir gazetecinin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik verdiği cevabın ardından da görüşlerini açıklamak üzere söz alan Gül, bunun hukuki ve siyasi değil, tarihi bir olay olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin ortak bir tarih komisyonun kurulmasını önerdiğini hatırlattı.
Cumhurbaşkanı Gül, "Bunun ötesinde Türkiye olarak bölgemizde herkesle iyi ilişkiler içinde olmayı çok arzu ediyoruz. Ermenistan'la maalesef ilişkilerimiz bu anlamda çok yoktu. Her ne kadar birçok Ermenistan vatandaşı, neredeyse 70 binin üzerinde Türkiye'de çalışıyor, kazanıyor ve birikimlerini ailelerine gönderiyorsa, uçak seferleri varsa bile, kültürel faaliyetler varsa bile diğer ilişkilerimiz yoktu. Bütün bunları normalleştirmek için de Sayın Başkan'ın biraz önce söylediği gibi görüşmeler başladı. Bu görüşmelerin en iyi şekilde neticelenmesini arzu ediyoruz" dedi.

OBAMA TBMM'DEN SESLENDİ
Gül ile görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü'nden ayrılarak TBMM'ye geçen Obama, burada ilk olarak TBMM Başkanı Köksal Toptan ve muhalefet liderleriyle görüştü.
Daha sonra TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap eden ABD Başkanı, Atatürk'ün bıraktığı en büyük mirasın, Türkiye'nin canlı, laik demokrasisi olduğunu belirterek, ''Ve bu Meclis de bunun devamını sağlamaktadır bugün'' diye konuştu.
Kendisine, ziyaretini Ankara ve İstanbul'da devam ettirmeyi, bir mesaj vermek için yapıp yapmadığını soranların olduğunu ifade eden Obama, ''Buna cevabım çok kolay; evet...'' dedi.
Obama, Türkiye'nin, ABD'nin önemli bir müttefiki olduğuna dikkati çekerek, ''Türkiye, Avrupa'nın önemli bir parçasıdır. Türkiye ve ABD, birlikte çalışarak, zamanımızın güçlüklerini çözümlemelidirler'' diye konuştu.
ABD Başkanı Obama, 26 dakika süren konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere saat 16.05'de Başbakanlık Merkez Bina'ya geldi.
Obama, Ankara'daki temaslarının ardından bu akşam İstanbul'a geçecek ve yarın Türkiye'den ayrılacak.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
ResimObama, Ankara'daki temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başlamıştı. Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunan ABD Başkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"ABD'nin 44. Başkanı olarak,Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, Atatürk'ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak Türkiye vizyonunu desteklemeyi ve 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ