ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu
07 Nisan 2009 / 09:51
Ortak Noktalara Odaklanma Zamanı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin hem Medeniyetler İttifakı'nda, hem de uluslararası düzeyde tüm dünyada işbirliği ve barış içinde bir arada yaşama, diyalog ve uyum bakış açısıyla her türlü çabayı harcamaya devam etmeye kararlı olduğunu'' belirterek, ''Hepimiz en az aşırılık taraftarları kadar cesur olmalıyız. Farklılıklarımıza değil ortak noktalarımıza odaklanmanın zamanıdır'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu katılımcıları onuruna Dolmabahçe Sarayı Mabeyin Salonu'nda verdiği yemekte yaptığı konuşmada, bu akşam bir araya toplanma amaçlarının, foruma ev sahipliği yapan İstanbul'un sıra dışı karakteri ile tam bir uyum içinde olduğunu belirterek, İstanbul'un, Avrupa ve Asya arasında köprü oluşturması gibi, farklı kültürleri birbirine bağlamayı ve anlayış farklılıkları arasında köprü yaratmayı amaçlayan bir inisiyatife yeni bir tuğla koymak üzere toplandıklarını kaydetti.
Gül, Medeniyetler İttifakı'nın, hızlı gelişmesinin ve daha iyiye doğru gidiş için bir etki yapmış olmaya başlamasının herkes için iyimserlik kaynağı olduğunu ifade ederek, bu inisiyatife gösterilen küresel ilginin, uluslararası toplumun çatışmalar yerine işbirliği ve uyumdan oluşan bir ortamdan yana açık tercihini ortaya koyduğunu vurguladı.
Daha gidilecek çok yol olduğunu ifade eden Gül, iletişim çağında küreselleşmenin etkilerinin çeşitli şekillerde hissedildiğini dile getirdi. 
Gül, yeni tehditler arasında terörizmin en üst sırada yer aldığını, dini ve etnik aşırılık ve hoşgörüsüzlüğün anti-semitizm, İslam korkusu ve diğer şekillerde ortaya çıktığını belirterek, ''11 Eylül'ün geniş etkileri ile birlikte bu koşulların dünyada farklı inançlar ve dinler arasında karşılıklı güvensizlik, korku ve kutuplaşmaya neden olduğunu gördük'' dedi. 

"BARIŞIN MÜMKÜN OLDUĞUNA İNANDIK"
Resim Medeniyetler İttifakı Eş Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, İspanya ve Türkiye, barışın mümkün olduğuna, diyaloğun mümkün olduğuna inandık ve bu inançla yola çıktık. Hristiyan dünyasının İslam dünyasını, İslam dünyasının Musevileri, Batının Doğuyu, Doğunun da Batıyı anlayabileceğine, kavrayabileceğine, hoşgörüyle yaklaşabileceğine gönülden inandık" dedi.
5 ülkenin Devlet Başkanı ve Başbakan, 31 ülkenin ise Dışişleri Bakanı düzeyinde temsil edildiği "Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu" Çırağan Sarayında başladı. 
Forumun açılış oturumunda konuşan Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle:
•''Medeniyetlerin çatışmasını kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya atanlara; 'Hayır, medeniyetler ittifakı mümkündür' dedik. Ne kadar zor bir meseleyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Ancak biz iyi niyetlerle, samimi duygularla yola çıktık."
•"Tahammülsüzlük  çatışmayı, çatışma ayrışmayı doğurur. Bunun için atmamız gereken ilk adım hoşgörüyü, tahammülü, toleransı geliştirmek, diyalog ve iletişimi güçlendirmek, paylaşmayı ve dayanışmayı ön plana çıkarmaktır."
•"Kutuplaşmanın adeta sembolü haline gelen 'biz' ve 'onlar' anlayışını ortadan kaldırabilecek adımlar üzerinde düşünmeliyiz. 'Ben'in egemen olduğu bir anlayışta herkes diğeridir, başkasıdır, yabancıdır."
•"Bugün insanlığın temel meselesi 'ben'i, 'biz'e, menfaat çatışmasını ve ayrışmasını değil, menfaat birliğini, ortak çıkarları, ortak değerleri, ön plana çıkarmaktır."
•"Bugün terörü başka ülkelerin, başka milletlerin meselesi olarak görenler, yarın aynı sorunla karşı karşıya kalabilir. İşte bunun için bugünden tedbirleri almak, bugünden sağlam bir dayanışma kültürünü oluşturmak zorundayız."
yeni haçlı seferi
serdengeçti
Batı aynı duruyor, fakat bizi değişime zorluyor.
07 Nisan 2009 Salı 12:53
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ