ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Söke Ovasında Pamuk Tehlikede
07 Nisan 2009 / 10:50
Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek ''Yağmur Buğday Ekili Tarlalarımız İçin İyi Oluyor Ama Pamuk Ekimini Geciktiriyor.'' dedi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek, ''Havaların çok yağışlı olması ve Söke Ovasındaki bazı bölgelerin su altında bulunması nedeniyle buralarda pamuk ekilemeyeceği endişemiz var'' dedi.
Örnek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışlı havanın devam etmesi nedeniyle tedirgin olan pamuk üreticisinin pamuk ekimindeki gecikmeden korktuğunu ifade etti.
Çine, İkizdere ve Sarıçay barajlarının bitirilmesinin önemine değinen Örnek, kışın sel baskınlarından, yazın kuraklıktan dolayı mağdur olduklarını kaydetti. Örnek, tarımın doğa şartlarıyla yapıldığını belirterek, ''Bu sene yağışlı. Tabi yağışlı olmakla beraber, bizim sıkıntımız Çine Barajı'nın, İkizdere Barajı'nın bir an önce bitmesi ve sel sularından Söke Ovasının kurtulması. İnşallah önümüzdeki yıl bu barajlar biterek, Söke Ovası'ndaki bu sıkıntılar giderilir'' diye konuştu.
Kış mevsiminde sel sularından en çok etkilenen Akçakaya, Burunköy ve Pamukçular Ovası'nda pamuk ekilemeyeceği konusunda endişelerinin olduğunu ifade eden Örnek, şöyle devam etti:
''Söke Ovası'nda bu sene pamuk ekilemeyecek yerlerimiz de vardır. Selden en çok etkilenen bölgelerimiz Akçakaya, Burunköy ve Pamukçular bölgesidir. Bu bölgelerde epeyce arazi var. Bu arazilerde bu sene pamuk ekilemeyeceğinden endişelerimiz var. İnşallah önümüzdeki günlerde hava şartları iyi gider ve bu bölge pamuk ekimine yetişir. Pamuk, istediği sıcaklıkta ekilmediği zaman, büyüme, gelişme geç oluyor. Pamuk ekilemeyecek bölge, yaklaşık 20 bin dekar arazi. Söke Ovası'nda en ideal ekim tarihi 10 Mayıstır. Daha zamanımız var, çiftçilerimiz endişe etmesin. Ayrıca bu yağmurların olması, buğday ekili alanlarımızda çok yararlı. Tabii ki bir yerde pamuk ekimi için tarlalarımız tava gelsin istiyoruz, bir yerde de buğday için yağmurun yağmasını istiyoruz. Buğday ekili alanlarımıza yağmur faydalı olacaktır ama pamuk ekimini geciktirecektir.''
Örnek gelecek hafta üretici için önemli iki konuyu görüşmek için Ankara'ya gideceklerini ifade ederek, ''Birincisi çiftçi borçlarında Tarım Kredilerin de Ziraat Bankası gibi ertelenmeye girdi, ama şubelere daha yazı gelmediğinden dolayı sıkıntımız var. İkincisi, Tarım ve Köyişleri Bakanımız Mehdi Eker'e tarım kesiminin çok sıkıntıda olduğunu ve çiftçimizin tarlaya girecek halinin olmadığını anlatacağız. Bunun için pamuk primlerinin Nisan ayında ödenmesinin önemini anlatacağız'' dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ