ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çöplükten Tarih Çıktı
07 Nisan 2009 / 11:07
Aydın'da Çöplük Olarak Bilinen Bir Alanda, Tarihi Hamam Bulundu.
Aydın Merkez Ramazanpaşa Mahallesi'nde bir aydır yağan yağmurlar sonucunda çöplük olarak kullanılan alanın üstünün açılmasıyla tarihi hamam ortaya çıktı.
Tarihi hamamın varlığından bugüne dek kimsenin haberinin olmadığını belirten Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Havva Çetintürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek üyelerinin, Zafer Mahallesi sınırları içinde kalan ve mahalleli tarafından çöplük olarak kullanılan alanda tesadüf eseri bulunan tarihi binada inceleme yaptığını söyledi.
İncelemenin ardından durumu Adnan Menderes Üniversitesi yetkililerine bildirdiklerini aktaran Çetintürk, yapılan araştırmada tarihi binanın üç ayrı bölümden oluşan bir Rum hamamı olduğunun tespit edildiğini belirtti.
Çetintürk, şöyle konuştu:
''Burası önceden bilinmiyordu. Tesadüfen ortaya çıkarılan bir yer. Üniversite yetkilileri, bu konuda çalışmaya biz söyledikten sonra başlayacaklarını bildirdi. Bu kadar kalabalık bir caddede olmasına rağmen bugüne kadar dikkati çekmemesi, Aydın halkımızın bu konuda yeterli eğitimi almamış olması ve mahalle sakinlerine 'Buranın ne olduğu'' sorulduğunda çok net cevaplar verilememesinden kaynaklanmaktadır. Tarihi bina, bulduğumuzda çöplüğün içerisinde, yıkıntı halindeydi.''
Türklerdeki hamam kültüründe, bir bina inşa edilmeden önce hamamın yapıldığını aktaran Çetintürk, ''Yan tarafındaki Bedesten İş Merkezi'nde bulunan Türk hamamına karşılık, Rumlarda da aynı şeyin söz konusu olduğunu düşünüyoruz. Bu bir etkileşimdir'' dedi.
Çetintürk, hamamın, 110-120 yıllık olduğunu, aynı zamanda eğlenceye mekanı olarak da kullanıldığını tahmin etiklerini bildirdi.
Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği 2. Başkanı İnşaat Mühendisi Mehmet Özçakır da Aydın'da var olan eserlere bir yenisinin daha eklenmesinin, Aydın'ın yer altında gizli kalan bir çok tarihi eserin varlığını ortaya koyduğunu söyledi.
Özçakır, şöyle devam etti:
''Eser, Aydın'a 1 aydır yağan yağmurlar sonucu çöplerin açılmasıyla kendiliğinden ortaya çıktı. Hemen yakınındaki Bedesten İş Merkezinin bitişiğinde yer alan hamamla eş zamanda yapıldığı sanılan tarihi hamamın kubbeleri hariç ayakta kalmış. Burası basit bir tadilatla Aydınlılara çok rahat hizmet verebilecek nitelikte.''
Aydın'ın kültürel ve arkeolojik yönden zaten zengin bir antik şehir olduğunu belirten Özçakır, ''Aydın'ın her yerinden tarih ve kültür fışkırıyor. Ama bugüne dek mevcutlarını koruyamamamız ise çok üzücü'' diye konuştu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ