ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtalya Depremi Türkiye'yi Etkiler mi?
07 Nisan 2009 / 11:18
Prof. Dr. Ahmet Ercan, İtalya'da meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği konusunda konuştu.
Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı ve İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İtalya'daki depremin, aynı zon üzerinde bulunmasına rağmen Türkiye'yi etkilemeyeceğini savundu.

Prof. Dr. Ercan, İtalya'da meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremi AA muhabirine değerlendirirken, Kuzey Anadolu fay kırığının batıdaki devamının İtalya'ya kadar uzandığını belirtti.

İtalya'da geçmişte çok yıkıcı depremlerin olduğunu anımsatan Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu:

''Kuzey Anadolu kırığı, nasıl Anadolu'da devingen ise geçmişte İtalya'da da önemli depremler oluşturmuştur. Biz bunu 'Alp-Himalaya kuşağı' diye adlandırıyoruz. Bir ucu Alp, bir ucu Himalaya, Adriyatik'ten geçiyor. Bu kuşak boyunca dalma-batma zonları, aynı zamanda doğu batı ve kuzey batı, güney doğu doğrultusunda ana kırıklar oluşturuyor. Bu ana kırıklar boyunca 7,6 büyüklüğüne kadar depremler olabiliyor.''

-''GERGİNLİK BİRİKİMİNİN İŞARETİ''-

Prof. Dr. Ercan, İtalya'daki depremin, Türkiye'yi etkilemesinin mümkün olmadığını, buna ilişkin hiçbir verinin de bulunmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''İtalya'daki depremin, aynı zon üzerinde bulunmasına rağmen, Türkiye'yi etkilemesi söz konusu değildir. Marmara'da, 1999 depreminden beri dinginlik sürüyor, şu anda bir deprem olacağına ilişkin herhangi bir jeofizik bulgu yok. Ancak Türkiye'de batı Anadolu'da deprem kaynaşmaları yoğun şekilde sürüyor. Bu gerginlik birikiminin işareti.''

İstanbul'u da etkilemesi beklenen olası deprem ve meydana geliş tarihine ilişkin yapılan tahminlere de değinen Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

''Bunların hiçbir bilimsel kanıtı yok. Depremde tarih verilemez. Bu konuda 15 tane jeofizik parametreyi ölçersiniz, onların da 9'u çakışıyorsa yorum yaparsınız, ama tarih veremezsiniz, bu saçmalıktır. Bu yöndeki açıklamaları bilim adamlarının yapması, açıklamanın bilimsel olduğu anlamına da gelmez. Çünkü tarih vermek bilime ve bilimselliğe aykırıdır. Deprem çığırtkanlıkları herkese zarar verir, kimseye yarar getirmez.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ