ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayasofya ve Sultanahmet'i Ziyaret Etti.
07 Nisan 2009 / 12:37
Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Ayasofya Müzesini ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etti.

Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Ayasofya Müzesi'ne geldiler. Müze Başkanı Haluk Dursun, bilgi alan Obama, minberin olduğu bölümü dikkatle inceledi. Obama, basın mensuplarının, ''Müzeyi nasıl bulduğu'' yönündeki sorusu üzerine, ''Muhteşem'' cevabını verdi.
Obama, Ayasofya Müzesi'ni ziyaretinin ardından Sultanahmet Camisi'ne geçti. Camiye ayakkabılarını çıkararak giren Obama'ya, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdiler. Resim
Cami kubbesinde hat ile yazılan 8 ismin yer aldığını anlatan Çağrıcı, bu isimlerin, ''Allah, Muhammed, 4 halife Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ile peygamberin torunları Hasan ve Hüseyin'' olduğunu anlattı. Obama'nın, ''Hüseyin'' ismini duyduğunda tebessüm ettiği gözlendi. 
Hünkar ve müezzin mahfili ile mihrap hakkında da bilgi alan Obama, mihrabın önünde Başbakan Erdoğan, Mustafa Çağrıcı ve Emrullah Hatipoğlu ile basın mensuplarına poz verdi.
Obama, camiyi ''Güzel'' bulduğunu belirterek, müftü ve hocalara teşekkür etti.

DİNİ LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ
ResimABD Başkanı Obama, İstanbul'da dini liderlerle bir araya geldi.
Obama, Conrad Otel'inde, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu mensupları ve aileleriyle buluştu. Bu buluşma basına kapalı olarak yapıldı. 
Obama, daha sonra da İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva, Türkiye Ermenileri Patriği Vekili Aram Ateşyan, Süryani Kadim Cemaati Metropoliti Yusuf Çetin ile görüştü.
Bu görüşmeye katılmayan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un ise Obama ile özel olarak görüşeceği öğrenildi. 
Obama'nın dini liderlerle yaptığı görüşme, gazetecilerin fotoğraf ve görüntü almasının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

OBAMA'NIN DANIŞMANI: "İLİŞKİLERİN TAMİRİ BAŞLADI"
ABD Başkanı Obama'nın danışmanı David Axelrod, Obama'nın Türkiye ziyaretiyle birlikte iki ülke arasında, önceki yıllarda sıkıntılı geçen ilişkilerin tamirinin başladığını söyledi.
Obama'nın Avrupa gezisinin sonunda düzenlenen brifingde konuşan Axelrod, "Kilit stratejik müttefikimizle ilişkilerimizin tamirine başladık" dedi. Axelrod, Türkiye ziyaretini, Obama'nın Avrupa gezisinin çok değerli bir parçası olarak nitelendirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ