ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayasofya ve Sultanahmet'i Ziyaret Etti.
08 Nisan 2009 / 09:52
ABD Başkanı Obama, Ayasofya Müzesini ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etti.


Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Ayasofya Müzesi'ne geldiler. Müze Başkanı Haluk Dursun, bilgi alan Obama, minberin olduğu bölümü dikkatle inceledi. Obama, basın mensuplarının, ''Müzeyi nasıl bulduğu'' yönündeki sorusu üzerine, ''Muhteşem'' cevabını verdi.Obama, Ayasofya Müzesi'ni ziyaretinin ardından Sultanahmet Camisi'ne geçti. Camiye ayakkabılarını çıkararak giren Obama'ya, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdiler. 
Cami kubbesinde hat ile yazılan 8 ismin yer aldığını anlatan Çağrıcı, bu isimlerin, ''Allah, Muhammed, 4 halife Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ile peygamberin torunları Hasan ve Hüseyin'' olduğunu anlattı. Obama'nın, ''Hüseyin'' ismini duyduğunda tebessüm ettiği gözlendi. 
Hünkar ve müezzin mahfili ile mihrap hakkında da bilgi alan Obama, mihrabın önünde Başbakan Erdoğan, Mustafa Çağrıcı ve Emrullah Hatipoğlu ile basın mensuplarına poz verdi.
Obama, camiyi ''Güzel'' bulduğunu belirterek, müftü ve hocalara teşekkür etti.
ABD Başkanı Obama, İstanbul'da dini liderlerle de görüştü.
Obama, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de görüştü. Bartholomeos'un, ABD Başkanı Barack Obama'ya, hem Heybeliada Ruhban Okulu konusunda TBMM kürsüsünden verdiği destek, hem de Türkiye'nin AB'ye girmesini desteklediği için teşekkür ettiği bildirildi. Bartholomeos, "(Heybeliada Ruhban Okulu) bu okulun açılması bizim için gerçek bir ihtiyaçtır. Patrikhane olarak heybeliada ruhban okulu'nun yeniden açılması konusunda çok daha iyimseriz" dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ