ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Neval Kavcar Soruyor
08 Nisan 2009 / 11:12
CHP – MHP NEYDE ANLAŞTI..?

 

 

İşe belediye meclis üyeliği kısmından bakıyorum. Henüz kimse meclise girip, koltuklarına oturmamış. “Anlaştı” haberi tuhaf geliyor bu yüzden. Duyulanı doğru kabul ederek, düşüncelerimi söyleyeceğim.

Birkaç gündür okurlar, tanıdıklar bana soruyor. Biraz da kızarak aslında. Önce ciddiye almadım. Haber sitelerinde, buna dair bilgiler yer alıyor,” MHP - CHP anlaştı” deniliyor. İşe belediye meclis üyeliği kısmından bakıyorum. Henüz kimse meclise girip, koltuklarına oturmamış. “Anlaştı” haberi tuhaf geliyor bu yüzden. Duyulanı doğru kabul ederek, düşüncelerimi söyleyeceğim.

“Kimle neyi anlaşıyorsunuz? Önünüze Aydın'la ilgili yol haritası geldi mi? Seçimlere girerken ortak aday çıkarmış gibi, CHP'nin meclise her sunduğunu kabul etme, toptancı zihniyeti olur mu? Ya da böyle bir anlaşma olur mu?”

MHP'ne 25 bin oy atan seçmen açısından bakıyorum işe. Fol yok yumurta yokken, ortalığa düşen “anlaşma” söylemini tek kelime ile çirkin buluyorum. Meşhur laftır “Çok yerme sevceğin gelir, çok sevme yerceğin gelir” derler.

Belediye Meclis üyeleri görevine başlar. Aydın yararına projeler anlatılır. Üyelerde duruma göre “evet”, duruma göre “hayır” der. İşin doğrusu budur. Üstelik o mecliste AKP ve DP'de var. Aydın'ın yararına olacak icraatlarda onların katkısı olmayacak mı? Seçim bitmiştir. Fakat unutulmaması gereken, üç yıl sonra genel seçim gelmektedir. Turpun büyüğü orada yani.

Demokrasi her kesin eşit oy hakkı olduğu gibi, düşüncelerini de ifade özgürlüğüdür. “Oyları kaptık, bundan sonra bildiğimizi okuruz “ demek, turpun küçüğüne razı olmayı gerektirebilir. İl genel meclisinde anlaşma olabilir. Başkanlık seçimi var, bazı konuların kilitlenmemesi için gereklidir.

Fakat bu iş Belediye Meclisinde olursa ters geliyor. Başkan vekilliğine fit olarak, “ölüm bizi ayırana kadar evet” demek, yanlış icraatların hesabına ortak olmayı gerektirir. Gelişmeleri takip edelim. Bismillâh deyip başlasınlar, 10. yıl marşı bitince. Her partinin seçmenine karşı sorumluluğu vardır. İcraatlarını da o sorumluluğu dikkate alarak yapar. CHP ve MHP anlaştı mı? Anlaştıysa neyde anlaştı, bekleyip görelim derim.Muhtemel ki, şehir efsanesinden ibarettir.

Her ne yapılıyorsa, bir yandan medyaya servis edilmesinin anlamını da iyi düşünmeliler aynı zamanda.

* * *

Merkez Sağda Boşluk

AKP'nin düşen oy oranı, merkez sağ düşüncesini hareketlendirdi. Her şeyden önce AKP, merkez sağ ve Türk Milletinin anladığı manada muhafazakâr değildir. Bir bakıyorsunuz “Nazım Hikmet'in vatandaşlıktan atılmasına düzenleme getiriyor, bir bakıyorsunuz “başörtüsü”ne.

AKP'ne muhafazakâr ya da merkez sağa hitap eden parti demek imkânsız. Liberal görüşe sahip, rüzgara göre yön değiştiren yapılanması mevcut. 22 Temmuzda MHP'nin önünü kesmek için “Oy ver MHP'ye, gitsin CHP'ne” derken, CHP eski sekreterini bakanlık koltuğuna oturtmuştur. Siyasetine bu yüzden “yanar döner” demek mümkündür. Bizi ilgilendiren kısım bu değilse de, bilgilenmek bakımından yazmak gerekiyordu.

AKP'nin yurt genelinde 10 puana yakın irtifa kaybı, merkez sağda yeni oluşumu akla getirdi. AKP yurt genelinde 40 il elimizde dese de, bahsi geçen illerde hemen ensesinde MHP vardır. Merkez sağ olarak hedeflenen noktayı MHP'ne kaptırmak istemeyen, batılı stratejik ortaklarımız yeni oluşum için nabız yoklamaya başladılar.

Başbakan Erdoğan kaybettiği direksiyon hakimiyetini sağlayamazsa, mıcıra kaptırdığı iktidar aracı kaza yapacaktır. Ilımlı muhafazakar partiyi gütmenin kolaylığı, yeni dizaynları düşündürmekte. Seçim sonrası DP'nin başına geçeceği söylenen Çiller bunu başarabilir mi? AKP'den istifa edecek vekillerle, Abdüllatif Şener'in yıldızı parlar mı? Erkan Mumcu'ya yeniden görev düşer mi? İlhan Kesici'yi CHP'den çekip alırlar mı?

Mesut Yılmaz hali hazırda mecliste. Verilecek göreve hazır, bekliyor. AKP başaramazsa, kendi yanına gelecek AKP'li vekillerden bahsediyordu, 22 Temmuzun ardından.

AKP iktidarı “laiklikten sabıkalı” ve “ekonomik kriz vurgunu” yemiştir. İktidar mensuplarına sıradan vatandaş, baş kaldırır duruma gelmiştir. %38lik oy oranına rağmen, muktedir değildir. Muhalefetin oy oranı, iktidarınkini geçmiştir. Bu yüzden “ne yaparsam doğrudur” zihniyeti, muhalefete daha çok batmaya başlayacaktır yakında.

MHP'nin AKP'den boşalacak yeri doldurması (batıya rağmen) takip edilecek akıllı politikalarla mümkün olur.

nevalkavcar@yahoo.com

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ