ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bazı üniversiteler yeniden yapılandırılacak
08 Nisan 2009 / 11:36
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bazı üniversiteleri, ''çok büyüdükleri ve idareleri zorlaştığı için yeniden yapılandıracaklarını'' bildirdi.

ResimBu konuda YÖK'te bir komisyon oluşturulduğunu belirten Özcan, özellikle öğrenci sayısı 40 binin üzerindeki üniversitelerin değerlendirileceğini belirtti.
YÖK Genel Kurulu toplantısında gündeme gelen ''İstanbul, Marmara, Gazi, Selçuk ve Uludağ üniversiteleri ile nüfusu 40 bini geçen diğer bazı üniversitelerin bölünmesi'' konusunda araştırma yapmak üzere oluşturulan komisyon, hangi üniversitenin kaça bölüneceği, isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı gibi konular ile önerilerin dile getirildiği bir rapor hazırlayarak Genel Kurula sunacak. Konu üzerinde uzlaşma sağlanması halinde kanun teklifi hazırlanacak. 
YÖK Başkanı Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölünecek üniversitelerin isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı konusunda çalışmanın henüz tamamlanmadığını belirterek, "Kendi başlarına bir üniversite olacaklar. Eskisi olduğu gibi kalacak. Yeni bir üniversite gibi düşünün. Mesela Paris'teki Sorbonne Üniversitesi-1, Sorbonne Üniversitesi-2 gibi Gazi-1, Gazi-2 de olabilir, başka isimler de verilebilir" dedi.
Üniversitelerin görüşlerinin alınıp alınmayacağı sorusuna Özcan, ''Bu üniversitelerin çoğu zaten kendileri istedi. Mesela Selçuk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi bunu istedi'' yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ