ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
''Uçuşun Kurallara Aykırı Bir Yanı Yok''
08 Nisan 2009 / 11:39
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcoğlu'nun Kazasıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu.

ResimUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili olarak, helikopterin ''görerek şartlarda'' uçuş talebinde bulunduğunu belirterek, ''Görerek şartlarda uçmak tamamen kaptanın sorumluluğundadır. O bakımdan yapılan uçuşun kurallara aykırı bir yanı yoktur'' dedi.
Türk Telekom ile Haber-İş Sendikası arasındaki 8. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza töreni öncesinde helikopter kazasının ön raporuna ilişkin soruları yanıtlayan Yıldırım, helikoptere hava koşulları uygun olmamasına rağmen neden uçuş izni verildiğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
''Helikopter 'görerek şartlarda' uçuş talebinde bulunmuş ve kaptan uçuş planını buna göre hazırlayıp havaalanına vermiş. Uçuş planında da 'Notamlamaları gördüm, meteorolojik şartları inceledim' diye not düşmüş. 'Görerek şartlarda' uçmak, tamamen kaptanın sorumluluğundadır. Herhangi bir kimse 'görerek şartlarda' uçacağı zaman gerekli uçuş planlarının usulüne uygun hazırlıklarını yaptıktan sonra onu kimse uçuştan alıkoymaz. Gerek Türkiye'deki kurallar gerek uluslararası sivil havacılık kuralları buna amirdir. O bakımdan yapılan uçuşun kurallara aykırı bir yanı yoktur.''
Yıldırım, ''Her hava koşulunda uçulabilir mi?'' sorusuna da ''Görerek şartlar, araziyle uçtuğu yükseklik arasında mutlaka görülecek şartların olması anlamına geliyor. Ben 'Her hava şartlarında uçar' demedim. Görerek şartlar, yerle helikopter pilotunun uçuş seviyesi arasındaki sürekli görüşün olduğunu ifade eden bir uçuş şeklidir. Bu da tamamen kaptanın sorumluluğunda yapılan uçuş şeklidir'' karşılığını verdi.
''Kazada tek kusurlunun pilot olup olmadığının'' sorulması üzerine Yıldırım, kendisinin öyle bir şey söylemesinin söz konusu olmadığını, araştırmaların devam ettiğini, nihai kaza raporunun beklenmesi gerektiğini ifade etti.
Bu arada helikopter kazasıyla ilgili Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeler, yarın TBMM'de ele alınacak.

"HAVA KOŞULLARI UÇUŞA ELVERİŞLİ DEĞİLDİ"
Ulaştırma Bakanlığı, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili yapılan incelemelerde, kaza bölgesi hava koşullarının görerek uçuşa elverişli olmadığının ve orijinal bağlantı yerinde olduğu belirlenen ELT cihazının antenin çarpmanın tesiriyle kırılarak koptuğunun tespit edildiğini bildirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ