ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekliler Mutsuz
08 Nisan 2009 / 11:42
Türkiye İşçi Emeklileri Derneğinin (TİED) araştırmasından, emeklilerin neredeyse tamamının ''mutsuz olduğu'' sonucu ortaya çıktı.

ResimAlınan bilgiye göre dernek, aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Zonguldak, Karabük, Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Gaziantep, Sivas, Trabzon, Rize, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Erzurum, Iğdır ve Van'ın bulunduğu 47 ilde 4 bin 362 emeklinin katılımıyla ''Türkiye Emekli Profili Araştırması'' gerçekleştirdi.
Araştırmaya göre, emeklilerin yüzde 72,2'si günlük gazete, yaklaşık 10'da 9'u da kitap alamıyor.  Yüzde 81'i hiç sinemaya gidemeyen emeklilerin ancak yüzde 1,6'sı ''ayda bir'' kez tiyatroya gidebiliyor.
Araştırma, içinde bulunulan koşullarda emeklilerin ruh halini de ortaya koyuyor. ''Ülkemizin bir emeklisi olarak mutlu bir yaşam sürdüğünüze inanıyor musunuz?'' sorusuna emeklilerin tamamına yakını ''hayır'' yanıtını veriyor. Emekliler arasında ''mutlu olmadığını'' söyleyenlerin oranı yüzde 95,6'yı bulurken, ''mutlu olduğunu'' belirtenlerin oranı yüzde 4,4'te kalıyor.
Emeklilerin içinde bulunduğu durumu göstermek amacıyla yaptıkları araştırmanın kaygı verici sonuçlar ortaya koyduğunu ifade eden TİED Başkanı Kazım Ergün, "Emeklilerimiz ülke ve dünya gündemini takip etmekten uzak ve adeta yalıtılmış bir yaşam sürdürmek zorunda kalıyor. Bu nedenle emeklilerimiz mutlu değildir ve yaşadıkları krizlerin mağduru olarak hem mutsuz hem de gelecekten umutsuz bir yaşam sürdürmektedir" dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ